Spor Microsoftu a EÚ bude mať dohru aj v roku 2010

Európska únia prijala ponuku Microsoft, ktorá povoľuje prítomnosť konkurenčných prehliadačov vo svojom operačnom systéme. Spoločnosť návrhom reagovala na obavy odvetvia z toho, že Microsoft nespravodlivo drží vedúce postavenie v oblasti softvéru (EurActiv 08/10/09). Právnici spoločnosti okomentovali rozhodnutie Komisie ako „hlavné víťazstvo pre informačné technológie.“

Napriek tomu má však eurokomisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová na stole ďalšie tri sťažnosti, ktoré podľa právnikov tvrdia, že Microsof má stále nenáležité monopolné postavenie na trhu so softvérom. Sťažnosti pravdepodobne prejdú na jej následníka, Joaquina Almunia, ktorý funkciu eurokomisára pre hosodársku súťaž pravdepodobne preberie vo februári 2010.

Microsoft vo svojom prehlásení povedal, že ak sa veci pohnú, „budú s Komisiou spolupracovať, aby celú záležitosť vyriešili k „úplnej spokojnosti Komisie.“

Monopolné postavenie Microsoftu stále v palebnej línii

Maurits Dolmans z Cleary Gottlieb Steen & Hamilton, poradcu pre Interoperabilné systémy Európskej Komisie (ECIS) pre EurActiv potvrdil, že existujú tri „vážne a pretrvávajúce sťažnosti na porušovanie pravidiel o hospodárskej súťaži“, ktorými sa bude Komisia zaoberať budúci rok.

ECIS je jedna z mnohých tretích strán vystupujúcich v konflikte medzi EK a Microsoftom.

Asociácia poskytovateľov hardvéru a softvéru navyše obviňuje Microsoft z manipulácie svojimi nastaveniami tak, že sa dokumenty vytvorené v alternatívnych formátoch, ako napríklad formáte open document, zobrazia s chybami.

Táto záležitosť prvý raz vyvstala keď sa programovací jazyk Microsoftu OOXML stal v apríli minulého roku medzinárodným štandardom podľa ISO (International Standards Organisation).

V snahe získať súhlas ISO spoločnosť Microsoft organizácii prisľúbil, že zmení niektoré nastavenia na svojom softvéri, ktoré nie sú kompatibilné s alternatívnymi ponukami na trhu.

Dolmans zároveň dodal, že Microsoft si nárokuje 235 patentov v teoreticky bezpatentovom open source Linux.

Microsoft tiež čelí obvineniam z rovnako predátorskej cenotvorby, aká Intelu priniesla pokutu vo výške 1,45 miliardy eur v máji tohto roku.

Vojna prehľadávačov skončila

Zákaznícke skupiny a predajcovia softvéru Komisii povedali, že sa im ponuka ohľadne prehliadačov Microsoftu páči, ale apelovali na zachovanie jej neutrality aj do budúcnosti.

To znamená, že okrem návrhu spoločnosti na to, aby si zákazníci mohli pri prehliadačoch automaticky vybrať z ponuky medzi Safari, Google, Mozilla Firefox, Opera Software a Internet Explore 8, obrazovka ani tlačidlá nebudú obsahovať žiadne logo Internet Explorer. Rovnako aj názvy prehliadačov sa podľa dohody zobrazia v náhodnom poradí a nie podľa abecedy, ako znel pôvodný návrh. Navyše, interoperabilita produktov spoločnosti Microsoft  bude teraz podľa právnikov ECIS „vyzerať ešte lepšie“, keďže konkurenti budú mať prístup nielen k protokolom, ale aj k achitektonickému náhľadu na to, ako tieto bloky spolupracujú.

V ideálnom prípade tento stav konkurencii umožní, aby získala väčší podiel na trhu ovládanom Microsoftom a zároveň spotrebiteľom umožní používanie rôznych produktov naraz s malými alebo menšími problémami ako tomu bolo v minulosti.