Spory EÚ a IT firiem očami Američanov

spory EÚ-USA, informačná spoločnosť, Apple

(zdroj: Alex.m.Hayward/Flickr)

Denník New York Times pripravil na úvod roku 2017 sumár toho najpodstatnejšieho, na čo sa v Európe majú pripraviť technologickí giganti zo Spojených štátov. Autor Mark Scott tvrdí, že Európa môže byť pre americké spoločnosti „požehnaním aj prekliatím.“

„Ľudia od Lisabonu po Ľubľanu sa nevedia nabažiť videí na YouTube, nákupov na Amazone a správ na Twitteri a pritom sa politici EÚ stali jednými z najhorlivejších kritikov toho, ako spoločnosti zo Silicon Valley dominujú digitálnemu svetu,“ uvádza autor.

Ságu s eurokomisárkou pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovou na jednej strane barikády a IT firmami z Kalifornie na druhej sledujú so záujmom mnohé americké spravodajské portály.

Početné spory s Európskou komisiou znervózňujú aj tamojšie ministerstvo financií. To pri nedávnom príkaze Komisie, aby si Írsko vypýtalo od Applu doplatenie dane, vyhlásilo, že Komisia podkopáva podnikateľské prostredie v Európe a „navyše eroduje výber korporátnej dane v Amerike“.

Vysokopostavený úradník ministerstva financií Robert Stack uviedol, že za Apple môžu v konečnom dôsledku platiť americkí daňoví poplatníci. Varoval tiež úniu pred bližšie nešpecifikovanými odvetnými opatreniami, ak EÚ „nezmení kurz“.

Čítajte viac: Apple: Ako neplatiť dane

Európski predstavitelia musia odrážať obvinenia zo zaujatosti. Vo Wall Street Journal v septembri písali o doslova „pomstychtivosti“ eurokomisárky. Prezident Barack Obama však už vo februári, v nadväznosti na vyšetrovanie Googlu, povedal, že „európska odpoveď je viac než čokoľvek iné poháňaná obchodnými záujmami.“

S podobnými úvahami o zaujatosti sa opakovane prezentuje aj minister financií Jack Lew.

EÚ by vskutku rada podnietila vznik konkurenčných služieb na starom kontinente. Preto napríklad z prostriedkov na podporu vedy a výskumu podporuje vznik vlastného internetového vyhľadávača.

Ktoré spory sa oplatí sledovať?

Okrem New York Times napísal svoj novoročný článok o najväčších kauzách amerických IT spoločností v Európe tiež špecializovaný portál The Hill.

Hill na prvé miesto amerických kontroverzií s Európskou úniou postavil práve Apple a jeho (ne)platenie daní v Írsku. Rovnako ako vo Wall Street Journal očakávajú zintenzívnenie sporu po nástupe Donalda Trumpu do prezidentského úradu. V minulosti totiž špekuloval o tom, že zámorské príjmy firiem by sa mohli doma zdaňovať výhodnejšou sadzbou.

Google čaká v roku 2017 pokračovanie trojice súdnych sporov za údajné zvýhodňovanie svojej nákupnej služby, svojich máp a reklamného systému AdSense.

Čítajte viac: Google vraj konkurenciu neničí, ale posilňuje

Amazon má podobný problém ako Apple. Po vyšetrovaní, ktoré sa skončí niekedy tento rok, zistí, či má Luxembursku doplatiť daň 400 miliónov eur.

Facebook čelí čerstvému obvineniu, že zavádzal pri kúpe aplikácie WhatsApp a Uber sa s viacerými európskymi krajinami naťahuje, či pre jeho vodičov platia rovnaké podmienky ako pre bežné taxislužby.