StartupAwards.SK 2014: Ekologické riešenia zobrali dve ceny

„Sme hrdí na to, že StartupAwards je „tá“ startupová súťaž na Slovensku. Veríme, že súťažiacim otvorí svet,“ povedal na úvod Peter Gažík zo spoločnosti Neulogy, ktorá zorganizovala StartupAwards.SK už po štvrtýkrát.

"Dnes už vďaka úsiliu ľudí zo startup komunity na Slovensku vieme, čo startupy sú,“ hovorí nový minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler. „Keď som sa pozeral na nominovaných, videl som aj veľa žien, čo je tiež veľmi dôležitá inovácia.“

„Ak sú veci, ktoré potrebujete a ktoré môže urobiť vláda, chcem vám povedať, že budeme na ministerstve počúvať,“ prisľúbil. Avizoval napríklad pripravovaný štipendijný program, ktorý umožní štúdium popri manažovaní vlastného startup-u.

"Podpora pre startup systém nemôže byť iba trendy," uviedol na podujatí nový predseda Národnej rady SR a digitálny šampión Peter Pellegrini. "Našim cieľom by nemal byť nevyhnutne nový Eset alebo Facebook, ale funkčnosť ekosystému pre tých, ktorí chcú rozvíjať svoje nápady a firmy, aby sme mali udržateľný ekonomický rast a všeobecný blahobyt.“

Spoločnosť

V kategórii Spoločnosť cenu na základe rozhodnutia medzinárodnej poroty dostala firma CropTek.. Jej tím vyvinul hydroponický pestovateľský systém, ktorý nepotrebuje pôdu, len vodu a nutrienty. Systém je prispôsobivý, vhodný ako pre domáce použitie tak aj pre malé a stredné podniky, vonku či vo vnútri. Maximalizuje úrodu pri znížených nákladoch plynúcich z úspor energie, diagnostiky rastu rastlín a ovládania na diaľku, napríklad cez aplikáciu na smartfóne. Použitú vodu je možné recyklovať, takmer sa nepoužívajú pesticídy.

Spoluzakladateľ a CEO Martin Pala verí, že ich produkt je pri zvyšujúcom sa počte populácie Zeme príspevkom ku globálnej potravinovej bezpečnosti a udržateľnému poľnohospodárstvu.

Zákazníci sú podľa neho aj individuálni ľudia, ktorí si chcú pestovať vlastné čerstvé potraviny alebo bylinky. CropTek komunikuje aj s ruskou spoločnosťou, ktorá uvažuje o základni na mesiaci.

V rovnakej kategórii súťažil aj startup Ecocapsule so svojim minimalistickým ekodomom a elektronický efektívny systém manažmentu klientskych sťažností pre firmy Youstice, ktorý ponúka alternatívu k sťažnostiam prostredníctvom telefónu, mailu a online chatu.

Veda

V kategórii veda uspelo Výskumné centrum na Žilinskej univerzite s riešením, ako vykurovať dom len so slnečnou energiou, ktorá sa nazbiera v lete. Unikátny systém odvedie energiu do pôdy pod alebo vedľa domu, kde sa vytvorí akumulátor. Aj pri 50 % strate vie riešenie pokryť celé trvanie vykurovacej sezóny na Slovensku.

Súťažil aj výsledok výskumu na Slovenskej akadémii vied „Biologicky rozložiteľné polyméry.“ Ide predovšetkým o obaly s vlastnosťami, ktoré poznáme z klasických plastov, ktoré však nezaťažujú životné prostredie. Tretím súťažiacim bol produkt golfového trička Tarquini Leone. Senzormi vybavený kus oblečenia plní funkciu osobného trénera a vyhodnocuje pohyby hráča.  

Umenie a dizajn

V kategórii umenie a dizajn sa darilo výrobcovi originálnych lustrov Fosali, ktoré kombinujú modernú technológiu, nové optické vlákna s vlastným dizajnom a riešeniami na mieru pre zákazníka.

Na problém stratených kľúčov sa zamerala firma Tageme. Špeciálny prívesok na kľúče alebo batožinu umožní jednoduchšie, len s prístupom k internetu, nájsť majiteľa bez zdieľania jeho osobných údajov.

Ďalší nomonovaný, firma Guide, predstavila inovatívnu customizovanú, prepracovanú elektronickú vizualizáciu tovarov pre klientov, napríklad áut.

Digitálny svet

Víťaz digitálnej kategórie startup Staffino chce svojou aplikáciou pomôcť tým firmám, pre ktorých je kritickým faktorom úspechu kvalita zamestnancov v priamom kontakte so zákazníkom, typicky v reštauračnom biznise. Aplikácia Satffino umožňuje zákazníkom hodnotiť konkrétnych zamestnancov a tým pre manažérov ponúka cenné informácie. Staffino už preniklo do viacerých prémiových reštaurácii v Bratislave.

Startup Divano zase našiel spôsob, ako udržať televíznych divákov pri konkrétnom programe bez toho, aby počas reklamného bloku prepli kanál. Využíva fakt, že veľká časť divákov dnes využíva pri sledovaní televízie druhú obrazovku (telefón, tablet) a ponuku exkluzívneho obsahu.

Firma Opineon ponúka novú kvalitu dialógu medzi značkami a zákazníkmi, pričom nahrádza klasický prieskum trhu.

Počuť farby

V programe udeľovania StartupAwards.SK 2014 vystúpil aj prvý právne uznaný kyborg na svete, Neil Harbisson. Tento pôvodom Brit trpí od narodenia farbosleposťou. Dnes má do hlavy implantovaný prístroj s anténou, ktorý mu umožňuje počuť farby. Ide to o rovnaký konštantný vnem, ako keď ostatní ľudia stále vnímajú farby. Výber farbenosti jeho oblečenia definuje optimizmus melódie, ktorá ho celý deň sprevádza. Aj preto nosí ružové sako.

Hovorí, že obrazy Andyho Warhola je počuť cez celú galériu, lebo farby sú jasné a zvuky vysoké, naopak, k takému Velasquezovi treba podísť bližšie.