Štefan Klein: Lepšie sa nám spolupracuje priamo s priemyslom

"Umenie je dnešným prostredím vnímané ako bizarné. Akoby ho predstavovali ľudia v baretkách, so štetcom v ruke, ktorí popíjajú alkohol a míňajú verejné zdroje. Táto predstava je hlboko zakorenená, my s tým stále bojujeme a stále sa nám nedarí," hovorí Štefan Klein, vedúci Katedry dizajnu na VŠVU v Bratislave.

"Je pre nás jednoduchšie kooperovať priamo s priemyslom," dodáva Klein. Na ďalšej z diskusií v rámci cyklu "Bratislavské debaty" diskutoval spoločne so Zorou Jaurovou, umeleckou riaditeľkou projektu Košie – EHMK 2013, o spolupráci a univerzít, podnikateľov a obchodných spoločností, ktorá sa dotýka i kultúry a kreatívneho priemyslu.

Príkladom úspešnej spolupráce kultúrnej, akademickej a obchodnej sféry je projekt "Interface" mesta Košice, ktoré s jeho návrhom vyhralo súťaž o titul Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Konferencia sa uskutočnila 1. júna v priestoroch Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Diskusiu moderoval Vladimír Šucha, riaditeľ DG EAC pre oblasť kultúry, viacjazyčnosti a komunikácie. Cieľom Bratislavských debát je v priebehu roka 2009 informovať o aktuálnych opatreniach a politikách Európskej komisie v oblasti tvorivosti a zároveň poskytnúť priestor pre diskusiu, ktorá by umožnila tieto informácie transformovať do slovenského kontextu.