Švédsko uznalo „zlyhanie“ Lisabonskej stratégie

„I keď sa dosiahol pokrok, musí sa povedať, že Lisabonská stratégia, do ktorej zhodnotenia zostáva rok, je zlyhaním,“ píše Fredrik Reinfeldt, predseda švédskej vlády, v spoločnom článku s ministrom financií Andersom Borgom. Text bol publikovaný 2. júna. Premiér severskej krajiny, ktorá 1. júla prevezme predsednícky post v Rade, doplnil, že úsilie stať sa najdynamickejšou a najkonkurencieschopnejšou ekonomikou sveta je potrebné reštartovať.

„Myslíme si, že revízia a nový štart Lisabonskej stratégie EÚ je nevyhnutný. Musí sa iniciovať na jeseň a zostane jednou z prioritných tém počas 5-ročného funkčného obdobia Európskeho parlamentu, ktoré začne voľbami 7. júna,“ konštatuje premiér.

Vo svojom článku, ktorý publikoval denník Dagens Nyheter, premiér a jeho minister uviedli, že uholným kameňom novej stratégie by mala byť udržateľnosť verejných financií a reformovaný trh práce.

„Prvým krokom bude pochopenie, že problém nezamestnanosti je väčší, než súčasné oficiálne štatistiky, ktoré sa približujú k miere 10 percent,“ vyhlásili vládni predstavitelia.

EurActiv/Reuters