Svetlana Žuchová získala Cenu EÚ za literatúru

(zdroj: Les Chatfield/Flickr)

Vyštudovaná psychologička Svetlana Žuchová sa na Slovensku už trikrát dostala medzi finalistov súťaže Anasoft Litera. Publikovala v literárnych časopisoch Dotyky, Rak, Romboid, Vlna, OS a v týždenníku Slovo. Cena Európskej únie za literatúru jej výrazným spôsobom zvyšuje šancu na zisk grantov na preklady do cudzích jazykov.

Vyhlásenie víťazov prebiehalo na knižnom veľtrhu v Londýne. Eurokomisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics pri tejto príležitosti uviedol, že literárne ocenenie EÚ je jediné, ktoré môže nastupujúca generácia autorov vyhrať bez ohľadu na jazyk či krajinu pôvodu.

Spisovateľov nominujú národné komisie z členských štátov EÚ a krajín, ktoré sa zúčastňujú na programe EÚ s názvom Kreatívna Európa, zameranom na financovanie kultúrnych a tvorivých podujatí. V období 2014-2020 na neho únia prispeje sumou 1,46 miliardy eur. Knihy, vydavateľstvá a ostatné kreatívne sektory naopak vytvoria asi 4,5 % európskeho HDP a 8 miliónov pracovných miest.

Súťaž od roku 2009 spoločne organizujú Federácia európskych a medzinárodných predajcov kníh (EIBF), Rada európskych spisovateľov (predtým kongres – EWC) a  Federácia európskych vydavateľov kníh (FEB). Od vzniku do súčasnosti sa 56 z 59 víťazných kníh dočkalo prekladu do iného jazyka. Úspešnú publikáciu však v priemere preložia 3-4 krát.

Cenu si laureáti prevezmú počas galavečera, ktorý sa uskutoční 23. júna 2015 v Bruseli, za prítomnosti eurokomisára Navracsicsa a členov Európskeho parlamentu.

Vyhlasovanie výsledkov sa prvýkrát presunulo do prvej polovice roku, aby sa knihy mohli zúčastniť na Frankfurtskom knižnom veľtrhu. Organizátori veria, že vďaka tomu by sa preklady Obrazov zo života M. aj ostatných publikácií mali ľahšie umiestniť už na predvianočnom trhu.

EurActiv.sk/TASR