Ťahákom Noci výskumníkov budú bionické roboty

Európska noc výskumníkov sa každoročne usiluje o prepájanie vedy a výskumu s každodenným životom. O tom, že vedecké vynálezy reagujú na potreby spoločnosti, budú návštevníkov presviedčať odborníci z domova aj zo zahraničia.

Udalosť prebehne 26. 9. paralelne v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a v Astronomickom ústave SAV v Tatranskej Lomnici.

 „Aktivity festivalu budú prebiehať od 9. hodiny rannej až do neskorých večerných hodín, pričom hlavné podujatie v Bratislave vyvrcholí v priestoroch Starej tržnice aj Prírodovedeckom múzeu SNM už tradične o polnoci,“ uviedla pre EurActiv.sk Miriam Šlosárová, projektová manažérka SOVVA.

Organizátori predpovedajú, že divácky najatraktívnejšie budú bionické roboty spoločnosti Festo. Nemecká firma s obratom vyše 2 miliardy eur zároveň poslúži ako úspešný príklad komerčného využitia vedy a výskumu. Medzinárodná spoločnosť Festo pôsobí v oblasti automatizačnej techniky, práve vďaka ktorej dokážu bionické zvieratá skákať, lietať, rotovať či otáčať sa.

Dodáva tiež komponenty do automobilového a elektronického priemyslu, pôsobí aj v sektore vody a technológií odpadových vôd, biotechnológií a farmaceutickom priemysle, ťažbe či v potravinárskom priemysle.

V bratislavskej Starej tržnici však Festo predstaví bionické objekty imitujúce pohyb zvierat, ktoré uplatňujú princípy prirodzene nastavené v prírode a ktoré je možné využiť aj vo svete techniky. Sú to rôzne stratégie prispôsobenia sa a komunikácie v prostredí, ako aj dosahovanie maximálnej účinnosti pri minimálnej spotrebe energie.

„Bionický dizajn je omnoho viac ako len výnimočný estetický zážitok. Naše budúce koncepty sa zameriavajú na nové využitie a energetickú efektívnosť,“ hovorí zástupkyňa spoločnosti Gabriele Goebel-Heise.

Zdôraznila prepojenie výrobcu s významnými univerzitami a výskumnými centrami prostredníctvom vlastnej iniciatívy Bionic Learning Network. Má to byť snaha o spoluprácu s ostatnými vedeckými odvetviami a súčasť „záväzku voči technickému vzdelávaniu“. Spoločnosť verí, že sa jej týmto spôsobom podarí do oboru nalákať mladých ľudí.

Riešenia, ktoré našli inšpiráciu v pozorovaní prírody, pripravuje tým inžinierov, dizajnérov a biológov. Ich produkty využíva 300 tisíc zákazníkov v 176 krajinách sveta. Na Noci výskumníkov predvedú slovenskej verejnosti vznášajúcu sa medúzu AirJelly, vtáka Smartbird a bionickú vážku BionicOpter.

Veda je dobrodružstvo

Okrem nemeckej firmy vystúpia na Noci výskumníkov predstavitelia popredných domácich výskumných ústavov, vývojových centier, univerzít a firiem. Návštevníkom majú ukázať, že ich práca nie je ani nudná ani príliš komplikovaná a ťažkopádna.

Vedu ako dobrodružstvo odprezentujú prednášky, besedy a diskusie s mladými vedcami, významnými odborníkmi a špecialistami na aktuálne témy, výstavy a filmy s vedeckou tematikou.

Osobný kontakt s vedou verejnosti priblíži jej prínos pre spoločnosť. Rozhovory s vedcami umožnia spoznať osobný rozmer vedy na Slovensku.

Organizácie, ktoré by na Noci výskumníkov chceli predstaviť svoje úspechy, môžu využiť predĺženú lehotu na prihlasovanie do 30. augusta.

Pre účastníkov podujatia bude pripravený sprievodný program so súťažami a vystúpeniami hudobných skupín. Tak ako v minulosti aj tentoraz bratislavskú časť podujatia uzavrie tzv. Science party v Starej tržnici aj s prítomnými vedcami.

Bližšie informácie o programe v jednotlivých festivalových mestách nájdete na: www.nocvyskumnikov.sk