Taliansko chce donútiť YouTube, aby si kontroloval svoj obsah

Pozadie

Smernica o elektronickom obchode, prijatá v júni 2000, vytvára v celej Európskej únie právne pravidlá pre všetky oblasti týkajúce sa internetového obchodu. Smernice limitujú zodpovednosť sprostredkovateľských služieb na prenose či „uskladneniu“ informácií.

„Členské štáty by nemali uvaľovať na poskytovateľov všeobecný záväzok […] monitorovať informácie, ktoré prenášajú alebo uskladňujú ani všeobecnú povinnosť aktívne vyhľadávať fakty a skutočnosti naznačujúce nelegálnu činnosť,“ uvádza sa v znení legislatívy.

Dekrét podpísaný talianskym námestníkom ministra priemyslu Paolom Romanim však napriek tomu navrhuje  silné pokuty pre sprostredkovateľov, ktorí publikujú na svojich portáloch nelegálny obsah.

Postoje

K schváleniu návrhov zákona transponovaných do direktívy s názvom Služby audiovizuálnych médií dôjde pravdepodobne už tento týždeň. Doplní tak predošlú smernicu Televízia bez hraníc.

Tento krok je však v rozpore so smernicou E-commerce a pre internetových operátorov ponúkajúcich používateľmi vygenerované videá, ako napríklad YouTube alebo Daily Motion, predstavuje veľkú dodatočnú záťaž.     

 V praxi vyžaduje taliansky návrh zákona od operátorov, aby si ešte pred zverejnením videa pozreli jeho obsah a tým zamedzili publikovaniu nelegálneho obsahu ako pornografické videá či videá podporujúce terorizmus, ktoré by mohli viesť k ďalším potenciálnym zločinom.

Návrh zákona s portálmi zdieľajúcimi videá zaobchádza ako s normálnymi televíziami, pričom neberie do úvahy, že veľká väčšina ponuky internetových portálov pozostáva z videí vytvorených užívateľmi.

„Keď sa o tejto smernici debatovalo v Bruseli, jasne sa dohodlo, že užívateľmi vigenerovaný video obsah by sa nemal regulovať v rovnakej miere ako tradičný televízny obsah,“ komentuje politický poradca spoločnosti Google v Taliansku Marco Pancini.

„Ak by tomu tak bolo, bolo by pre ľudí omnoho ťažšie používať video stránky na zdieľanie svojich videí. Takže dúfame, že sa Taliansko nevyberie odlišnou cestou a nezačne regulovať videá, ktoré ľudia umiestnia na internete rovnakým spôsobom, akým reguluje televízie,“ dodal.

 Povinnosť skontrolovať stovky a stovky videí umiestnených na stránke každú hodinu by bolo neudržateľné, tvrdia odborníci z Google, ktorý vlastní YouTube.

Naopak, v súčasnosti sú stránky zdieľajúce videá povinné odstrániť nelegálny materiál až po tom, čo došlo k ich zverejneniu na portáli. Odstraňuje sa teda až po tom, ako sa nejaké video publikovalo a ukázalo sa, že jeho obsah porušuje zákon, nie predtým.

Ak budú poskytovatelia internetových služieb povinní overovať zákonnosť nejakého videa na to, aby sa vyhli trestnému stíhaniu alebo pokutám, „bude to ako zatvorenie pošty a trestne stíhanie jej zamestnancov za to, že niekto odoslal list s nevhodným obsahom,“ argumentoval jeden z odborníkov.

Reakcia EÚ

Po sťažnostiach zo strany mnohých hráčov vrátane Association of All-Italian Internet Service Providers (AIIP) sa Európska komisia rozhodla zasiahnuť.

„Komisia začne proti Taliansku priestupkové konanie za neoznámenie,“ povedal  pre EurActiv predstaviteľ EÚ a podčiarkol, že Taliansko mešká v transponovaní smernice s názvom Služby audiovizuálnych médií. Tú mali všetky členské štáty začleniť do svojej legislatívy do 19. decembra minulého roku.

Krok EÚ sa môže vnímať ako politická vôľa, ktorá má stigmatizovať návrh talianskeho zákona. Niektoré štáty by totiž mohli vnímať Taliansko ako príklad nasledovania a obmedziť slobodu internetu v snahe ochrany bezpečnosti, autorských práv a iných záujmov.

V Taliansku sa internetové služby zdieľajúce videá dostali pod paľbu tamojších úradov. V súčasnosti prebieha v krajine súd proti šéfom spoločnosti Google po tom ako sa na jeho vyhľadávači videí našlo video ukazujúce chlapca s Downovým syndrómom, ktorého šikanujú. Ak ich súd usvedčí, môžu dostať až rok väzenia.

YouTube zasa prehral právny spor proti mediálnemu impériu Mediaset, ktoré vlastní premiér Berlusconi. Dôvodom je publikovanie autorských videí. V Spojených štátoch zasa donútila mediálna spoločnosť Viacom internetového poskytovateľa YouTube k tomu, aby stiahol tisícky videí, ktoré na jeho portáli bez autorského práva zverejnili jeho užívatelia.