Technologické firmy varujú pred uponáhľanou dátovou ochranou

(zdroj: Chris Potter/Flickr)

„Ustanovenia nového všeobecného nariadenia o ochrane údajov (COM(2012) 11 final) sú vážnou prekážkou pre vznik prosperujúceho jednotného digitálneho trhu. Budú mať negatívny dopad na tvorbu pracovných miest, rast a konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva.“ Vo včerajšom liste členom Rady EÚ to tvrdí združenie 19 technologických spoločností, ktoré si hovorí Európska dátová koalícia.

Spoločnosti Nokia, SAP či Ericsson apelujú na európsku dvadsaťosmičku, aby oddialila koniec rokovaní v rámci trialógu. Nová legislatíva upravujúca ochranu osobných údajov podľa nich nedostatočne zohľadňuje záujmy súkromných spoločností.

Nové nariadenie má podľa autorov výzvy rozhodovať medzi úplným využitím digitálnej revolúcie, alebo „udusením“ technologického rozvoja: „Žiadame vás preto, aby sme sa vymanili spod dobrovoľného, nezáväzného termínu a nevzdávali sa nádeje na prosperujúcu európsku digitálnu ekonomiku.“

Takáto výzva možno prichádza príliš neskoro. Zákonodarcovia v trialógu inštitúcií už skôr avizovali snahu prísť s novou dátovou ochranou do konca tohto roku. V pondelok parlamentný spravodajca návrhu Jan Philipp Albrecht (Zelení/EFA) uviedol, že na novej právnej úprave už treba doladiť iba formality.

Jedným z posledných bodov, ktoré zostávajú nevyriešené, je mechanizmus trestov pre spoločnosti, ktoré porušia pravidlá. Firmám sa nepozdáva návrh EP uvaľovať sankcie až do výšky 5 % z celoročného obratu spoločností. Európska komisia aj Rada EÚ si myslia, že toto číslo by malo byť nižšie.

Európska dátová aliancia označuje tresty za jednu z najriskantnejších častí nového nariadenia, pretože by mohli odrádzať od inovácií. Podľa nedávno uniknutého návrhu luxemburského predsedníctva by sa pokuta za zlú ochranu osobných údajov mohla znížiť na 2 % obratu.

Odkedy na začiatku októbra Súdny dvor Európskej únie (CJUE) rozhodol o neplatnosti dohody Safe Harbour, zastavilo sa množstvo komerčných dátových transferov z EÚ do USA. V tohtotýždňovom rozhovore pre denník Wirtschaftsblatt eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová zopakovala, že novú dohodu s USA by mali finalizovať do konca tohto roku.