Umelci chcú od internetových spoločností viac

Hudba Umelci YouTube

(zdroj: Mark Catoe/Flickr)

Už v septembri sa pravdepodobne objaví návrh na úpravu autorských práv v Európskej únii, ktorý by mal zohľadniť prebiehajúce vytváranie jednotného digitálneho trhu.

Pred zverejnením návrhu umelci apelujú na predsedu Komisie Jeana-Clauda Junckera v otvorenom liste, ktorý postupne získal vyše tisíc signatárov. Pod výzvu sa podpísali aj Paul McCartney, skupina Coldplay či speváčka Lady Gaga. Nepáči sa im podiel, ktorý im zo svojho zisku odvádzajú internetové platformy, ani to, akým spôsobom bojujú proti neoprávnenému uverejňovaniu materiálu chránenému autorskými právami.

V liste sa ako príklad spomína služba YouTube, ktorá má „má neférovo odsávať hodnoty od hudobnej komunity“. Véronique Desbrossesová z autorského združenia GESAC hovorí, že YouTube je problém najmä pre to, že je najväčší. Automatický systém portálu Content ID podľa nej nefunguje pre všetky diela chránené copyrightom.

Google, ktorý vlastníkom YouTube od novembra 2006, oponuje, že Content ID ďaleko presahuje požiadavky stanovené v zákone a automaticky vyhodnotí 99,5 % nárokov na ochranu autorských práv.

V spore s hudobníkmi Google vyhlasuje, že doteraz hudobnému priemyslu vyplatil vyše 3 miliardy dolárov a toto číslo stále rastie. Kritici postoja hudobníkov tvrdia sporom stojí neschopnosť preorientovať sa nové zdroje príjmov. Podobné výzvy na spravodlivé odmeňovanie sa týkajú tiež internetových rádií a služieb Netflix či Spotify.

Veľkí hudobní vydavatelia Universal, Sony a Warner už rokujú o nových licenčných zmluvách s YouTube.

Je pravda, že zisk z jedného prehratia platby sa za posledný rok znížil na polovicu. Upozornil na to denník Financial Times. YouTube síce držiteľom práv na hudobné diela vyplatil 740 miliónov dolárov, čo o 15 % viac ako minulý rok, ale pri zachovaní prechádzajúcich platieb v závislosti na počte zhliadnutí, by im zaplatil o 755 miliónov dolárov viac.