Únia dnes ocení najlepšie inovátorky

Inovátorky, veda a inovácie, Horizont 2020

(zdroj: pixabay.com/skeeze)

Európska komisia dnes v rámci svojej iniciatívy Inovácia v Únii zameria pozornosť na najúspešnejšie inovátorky v EÚ. Medzi 12 nominovanými na ocenenie EÚ pre ženy inovátorky (EU Prize for Women Innovators) sú zväčša vedkyne, ktoré svoj nápad premenili na úspešný biznis.

Viaceré z nich získali granty z rámcových programov na podporu vedy a výskumu. Je medzi nimi napríklad vynálezkyňa prenosnej čističky vôd, ktorá funguje na solárny pohon. Žena, ktorá na trh priviedla osvetlenie na báze hlbokomorského planktónu či španielska profesorka, ktorá vyvinula nový prírodný pesticíd.

Profily 12 finalistiek si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Komisár EÚ pre výskum, vedu a inováciu Carlos Moedas vyhlásil: „Potrebuje, aby sa viac žien stávalo líderkami vedy a inovácií v Európe. Preto je toto ocenenie tak dôležité. Chceme ich spoznať a osláviť ich výnimočné úspechy, ktoré posúvajú európsky biznis a inovácie.“

Víťazka získa k oceneniu 100 tisíc eur. Najlepšia mladá inovátorka do 30 rokov si odnesie 20 tisíc.

Podobné akcie majú zmysel aj preto, že ženy sa na riadiace pozície ťažšie presadzujú. Napriek tlaku na zrovnoprávnenie žien zarábajú manažérky na tých istých pozíciách o 23 % menej ako ich mužskí kolegovia.

Čítajte viac: Len tretina manažérov v EÚ sú ženy (INFOGRAFIKA)

Rozdiely nerobia iba súkromné spoločnosti. Keď nedávno Európska komisia organizovala diskusiu na odbúranie mýtu, že existujú mužské a ženské zamestnania, traja zo štyroch diskutujúcich boli muži. Komisia sa bránila, že ženy jednoducho nezohnala.

Bruselská kampaň EUPanelWatch sleduje rodovú vyváženosť diskusií na európskej úrovni. Aj tu sa objavuje zásadný nepomer. V roku 2016 prebehlo 299 debát o EÚ, pričom spomedzi 1500 panelistov diskutovalo len 506 žien.

Komisári EÚ si dnes v spoločnom vyhlásení uctili tiež slobodné matky, obete násilia či ženy ohrozené vojnovými konfliktami.

Priamy prenos z udeľovania cien pre najlepšie inovátorky môžete sledovať na tomto odkaze od 18:45.