V urýchľovači LHC sa zrazili prvé protóny

Ilustracne foto (Zdroj: zaber z filmu Anjeli a demoni)

Vedcom z CERN-u (Európska organizácia pre jadrový výskum) sa podarila uskutočniť zrážka protónov, uviedli v pondelok. Stalo sa tak v 27-kilometrovom tuneli urýchľovača častíc LHC, konkrétne niekde hlboko v podzemí na hranici Francúzska a Švajčiarska.

Zrážka protónov je dôležitým krokom v rámci výskumu vzniku vesmíru. Vedci veria, že urýchľovač LHC v najbližších mesiacoch, kedy sa postupne uvedie do plnej prevádzky, ponúkne sériu ďalších zaujímavých pokusov a poznatkov, ktoré ich posunú bližšie k pochopeniu koreňov vesmíru.

Zrážka protónov je prvým úspešným pokusom v LHC. Najväčší urýchľovač častíc na svete bol prvýkrát spustený pred 14 mesiacmi, no pre poruchu ho museli technici po 10 dňoch skúšania vypnúť. Opravovali ho až do terajšieho opätovného naštartovania.

„Je veľký úspech, že za krátky čas sme sa dostali tak ďaleko,“ hovorí o zrážke dvoch subatomárnych častíc generálny riaditeľ CERN-u Rolf Heuer. Zrážka sa podarila uskutočniť na 3. deň od spustenia po oprave. Fyzik Steve Myers pre Reuters dávnejšie uviedol, že prvá zrážka protónov v najvyššej možnej rýchlosti sa podarí najskôr v roku 2011.

Keď bude urýchľovač LHC v plnej prevádzke, predpokladá sa, že by mohol simulovať podmienky veľmi blízke dobe, kedy došlo k tzv. Veľkému tresku. Vedci tak budú môcť skúmať fyzikálne procesy spred 13,7 mld. rokov. Hodnota celého experimentu do dnes dosiahla takmer 10 mld. amerických dolárov.

EurActiv/Reuters