Veda je zázrak. Už po siedmy raz

zdroj: http://www.nocvyskumnikov.sk/

Veda je život a ako taká je aj zázrak. Motto popularizačného podujatia sa z minulého ročníka pretavilo do aktuálnej verzie. 

„Tohtoročný festival vedy Noc výskumníkov 2013 sa ponesie v duchu myšlienky – Veda je zázrak. Skúsime prostredníctvom nej odhaliť, aké vedecké zázraky stoja za situáciami a vecami, s ktorými sa dennodenne stretávame. Táto perspektíva nám ponúka celkom nový a vzrušujúci pohľad  na svet vedy“, hovorí riaditeľ Slovenskej organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, SOVVA, jedného z organizátorov podujatia, Daniel Straka.

Spoluorganizátormi Noci výskumníkov sú Slovenská akadémia vied, portál EurActiv.sk a Centrum vedecko-technických informácií. Festival sa bude konať v piatich mestách Slovenska opäť predstavovať unikátne výsledky slovenskej vedy. Konať sa tento rok bude 27. septembra. 

Straka zdôrazňuje, prečo sa oplatí na festival, ktorý je vo všetkých svojich miestach konania voľne prístupný, zavítať: „Ako každý rok, opäť sa budete môcť  osobne stretnúť so špičkovými slovenskými vedcami a vyskúšať si výsledky ich výskumu, no predovšetkým sa presvedčíte, že za tým, čo často nazývame zázrak, je v prvom rade ich tvrdá práca, úsilie a inteligencia.“

V Bratislave sa festival po druhýkrát vráti do Starej tržnice a jej bezprostredného okolia. Návštevníci uvidia veľkoplošné projekcie, vizualizácie, výstavy o slovenských vedcoch a ich práci, interaktívne exponáty a inštalácie. K dispozícii budú rôzne prednáškové a oddychové priestory, laser show, koncertný program, ale aj záverečnú Science party.

Ako ukážku si môžete pozrieť videá z predchádzajúceho ročníka.

Hlavné prekvapenie festivalu si zatiaľ organizátori nechávajú pre seba. Pri jeho prezentácii sa všetky scény a miesta konania festivalu spoja telemostom.

Ďalšie bratislavské scény festivalu – Avion Shopping park, Prírodovedné múzeum SNM, Detské múzeum, či Múzeum dopravy – ponúknu program orientovaný predovšetkým na detského diváka, ktorých čakajú interaktívne vedecké prezentácie, zaujímavé pokusy, exponáty a súťaže počas podujtia.

Súťaže pre všetky tipy detských talentov

Do niektorých súťaží sa je však treba prihlásiť vopred:

Vo vede som doma: Súťaž pre skupiny žiakov vo veku 13-16 rokov. Vedomosti sa budú testovať v témach slovenskej vedy, vedeckých objavov, matematiky, prírodných vedách ale aj Európskej únie. Súťaž prebehne počas Noci výskumníkov, prihlášku nájdete na tejto adrese:

Výskumníci S.O.S: Nakresli alebo namodeluj, čo by podľa teba mohli vedci zlepšiť. Prihlášku a priavidlá nájdete na tejto linke

Vede neutečieš: Fotografická súťaž pre študentov druhého stupňa základnej alebo strednej školy. Využi svoju kreativitu, odfoť sa s promom súvisiacim s Nocou výskumníkov– sám, s kamarátmi, spolužiakmi, rodinou. Najlepšie fotografie organizátori odmenia. Pravidlá a prihlášky tu.

Prečo je to tak – súťaž pre deti z rómskych osád o najlepšiu prácu na tému ako školské vedomosti pomohli pochopiť situáciu, či prírodný jav okolo teba. Pravidlá na tejto linke. 

Ďalšie mestá a miesta, kde bude festival prebiehať

Banská Bystrica:

  • Priestory hvezdárne
  • Europa Shopping Centre

Svoje výnimočné aktivity a skvelé výsledky práce predstaví niekoľko inštitúcií z blízkeho okolia. Očakávať môžete prezentácie Technickej univerzity vo Zvolene, ale aj projekty Univerzity Mateja Bela z Banskej Bystrice.

Košice:

  • Nákupné centrum Optima,
  • Centrum voľného času Domino,
  • Technické múzeum.

Žilina: 

  • Aupark

Tatranská Lomnica 

  • Hvezdáreň SAV – pozorovanie nočnej oblohy a prednášky slovenských vedcov.