Vedci skúmali, ako by mohli bodyčeky menej bolieť

zdroj wikimedia commons

Ľadový hokej je jeden z najrýchlejších a najtvrdších športov na svete. Naraziť na mantinel alebo sklo je veľká záťaž na telo hráča. Čím tvrdší je náraz, tým väčšia je pravdepodobnosť úrazu. Fínski vedci zisťovali, či dokáže určitá štruktúra alebo materiál mantinelu predísť zraneniam. Výsledky výskumu ukazujú, že áno.

Janne Avela a Piritta Poutiainen z katedry biológie na Univerzite v Jyväskylä testovali bodyčeky na mantinel v reálnej hre a v laboratórnych podmienkách.

Výsledkom výskumu je, že tlmiace vlastnosti rôznych typov mantinelu sa medzi sebou značne líšia. Konkrétne ide až o 25% rozdiel v účinkoch medzi konvenčným rámom a pružnejším typom mantinelu. Glazúra konvenčného mantinelu je zhotovená z kaleného skla, kým glazúra pružného mantinelu z plastu.

„Ak nahradíme kalené sklo plastovou ochranou, účinok bude, že značne znížime silu, ktorou sa hráči narážajú na mantinel,“ povedal profesor Janne Avela.

Rozdiely sa ukázali aj v ohybnosti mantinelov. Pružné plastové mantinely boli ohybnejšie v niektorých prípadoch až o 130 % v porovnaní s konvenčnými.

Tlmiace vlastnosti kovovej podpory, ktorá je umiestnená v konvenčných mantineloch, sú podstatne horšie v porovnaní s mantinelom s pružnou plastovou ochranou. Konkrétne je kovová podpora päťkrát tvrdšia, ako plastová ochrana. Ak by mantinely využívali plast, bodyček by mohol stratiť až 70 % svojej sily.