Vedci zo SAV pomohli vytvoriť neviditeľný magnetický plášť

zdroj wikimedia commons

Výskum uskutočnil medzinárodný tím, zložený z vedcov zo Slovenskej akadémie vied a z Nezávislej univerzity v Barcelone.

Výhodou ich magnetického plášťa je, že je vyrobený z lacných a ľahko dostupných materiálov.

Vnútro plášťa tvoria vysokoteplotné supravodiče a vonkajšok je zase pokrytý feromagnetickou vrstvou, ktorá sa dáva aj na chladničky. Kým supravodiče odpudzujú účinky magnetického pola, feromagnet ich zase priťahuje. Navzájom sa však rušia.

Podľa Alvara Sancheza z Nezávislej univerzity v Barcelone by mohol nájsť jeho objav uplatnenie pri vývoji nových medicínskych aplikácií. Príkladom je ochrana kardiostimulátorov pred silným magnetickým poľom.

Špekuluje sa však aj o tom, že neviditeľný magnetický plán by sa dal ľahko zneužiť pri bezpečnostných kontrolách napríklad na letisku. Teroristi by tak mohli prepašovať na palubu lietadla napríklad zbrane. „Preferoval by som opačné uvažovanie a to, že náš nápad môže pomôcť navrhnúť lepšie bezpečnostné procedúry,“ vyvracia pochybnosti Sanches.

Bezpečnostný expert Richard Tomsett sa rizika zneužitia takejto technológie neobáva. Tvrdí, že letiská využívajú aj ďalšie bezpečnostné opatrenia, ako sú röntgen alebo cvičené psy.

Slovenskú časť tímu viedol Fedor Gömöry z Elektrotechnického ústavu SAV. Gömöry pre denník SME povedal, že ide len základný výskum a stále ostáva veľa otázok nezodpovedaných.

„V budúcnosti však náš výskum môže viesť k pochopeniu aj toho, ako môže elektromagnetické pole ovplyvňovať náš život. A ak časom zistíme, že sa chceme zbaviť elektromagnetického smogu okolo nás, mohlo by to fungovať ako tienenie," vyhlásil Gömöry.

Vedcom sa už v minulosti podarilo vyvinúť plášte, ktoré dokážu ochrániť objekty od svetla, zvuku, seizmickej činnosti či vody.

Teóriu o neviditeľných plášťoch po prvýkrát vyvinuli nezávisle na sebe v roku 2006 John Pendry z Imperial College London a Ulf Leonhardt z University of St Andrews. Obaja experimentovali so svetlom. Pendry o poslednom výskume píše, že ide „ide o kľúčový experiment vo vývoji tejto technológie.“

Aj keď vedci teoreticky vedeli, ako by vyzeral plášť, odolný voči magnetickým vlnám, toto je prvýkrát, keď taký plášť niekto zostrojil, napísal Pendry.