Vedcom sa nepáčia navrhované škrty na vedu

zdroj sxc.hu

Upravený návrh, ktorý predložil na minulotýždňovom summite Herman Van Rompuy, vyvolal vlnu nevôle vo vnútri akademickej obce.

Predseda Európskej rady navrhol rozpočet pre  podporu konkurencieschopnosti, do ktorej patrí aj program na financovanie výskumu Horizont 2020, vo výške 139,5 mld. eur.

Skorší Rompuyov návrh pritom počítal so sumou 152 mld. eur a Európska komisia navrhla v minulom roku dokonca až 164 mld. eur.

V pôvodnom návrhu EK bolo na Horizont 2020 vyčlenených 80 mld. eur. Aj keď dnes nie je jasné, či a v akej miere sa navrhované škrty dotknú tohto programu, vedecká komunita začína byť už teraz znepokojená.

„Myslíme si, že súčasné škrty vo financovaní vedy by hlboko poškodili budúci ekonomický rast,“ vyhlásil Andrew Harrison, generálny riaditeľ Inštitútu Laue-Langevin vo Francúzsku.

Harrison sa tak pripojil k ďalším siedmym špičkovým výskumným inštitúciám, ktoré spoločne vyzývajú Európsku komisiu, aby chránila rozpočet na vedu a výskum.

V liste, ktorý podpísal napríklad aj Rolf Heuer, generálny riaditeľ CERNu, sa píše, že veda by mala stáť v centre záujmu, ak chce Európa pomýšľať na dlhodobú prosperitu.

„V čase, keď je najurgentnejšou politickou prioritou v Európe návrat k rastu, je životne dôležité, aby sa investície do výskumu zachovali,“ tvrdia vedci.

Medzi signatármi sú tiež Iain Mattaj, šéf Európskeho molekulárneho a biologického laboratória, Alvaro Gimenez Canete z Európskej vesmírnej agentúry, či Tim de Zeeuw, riaditeľ Európskeho južného observatória.

Aj keď Harrison pripúšťa, že vedci by mohli urobiť viac pre popularizáciu ekonomickej hodnoty vedy, dodáva, že nie je žiadna pochybnosť o jej dlhodobých benefitoch.

„Európa nekonkuruje masovým pracovným trhom, alebo nerastným bohatstvo. Naša konkurencieschopnosť spočíva v tom, že sme chytrejší.,“ dodáva Harrison.

Konečná dohoda o rozpočte sa očakáva začiatkom budúceho roka.