Vojenské kasárne sa oficiálne stali kultúrnym parkom

Zdroj: Kasárne/Kulturpark

Zrekonštruovaný komplex budov bývalých kasární a vojenských skladov na Kukučínovej ulici z konca 19. storočia mal byť pôvodne pripravený na užívanie od začiatku roka. Namiesto toho košický Kulturpark otvárali oficiálne včera, 2. septembra, za účasti ministra kultúry Mareka Maďariča.

Ten vyzdvihol Kulturpark ako príklad transformácie vojenských priestorov na miesto kultúrnecej produkcie.

Kasárne sú posledným a finančnej najnáročnejším z ôsmych veľkých investičných projektov EHMK. V auguste už hostili festival Leto v parku.

Priestor Kasárne/Kulturpark sa vyprofiloval ako „multižánrovo vyvážené centrum umenia“. V jeho priestoroch sa má prezentovať, podporovať a prepájať „to najkvalitnejšie z umeleckej produkcie v týchto základných umeleckých disciplínach“, ktorými sú hudba, vizuálne umenie, literatúra, film, divadlo a súčasný tanec. Jeho priestory sú vhodné aj na prezentácie či prednášky.

Priestory sú členené na viacúčelové sály, výstavné priestory, ateliéry, kreatívne štúdiá, priestory pre organizovanie workshopov, kancelárie pre administratívu centra a letné kino. K dispozícii sú aj dve kaviarne, pribudne aj mestská knižnica pre deti a mládež.

V priestoroch Kulturparku vybudovali aj zábavné technické centrum "Steel Park". Partnersky jeho vznik podporila spoločnosť U.S. Steel Košice.

Náklady na revitalizáciu vyčíslili na úroveň 23,8 milióna eur, z čoho hlavnú časť financoval rozpočet EÚ ako súčasť aktivít Košice EHMK 2013. Mesto Košice a štát musí garantovať finančnú udržateľnosť minimálne na 5 rokov. Môže si v novom rozpočtovom období pomôcť eurofondami.  

V jeseni čaká Kasárne bohatý program, už 7. septembra sa tu bude konať podujatie TEDx Košice.