Výskum nobelistov vo fyzike financovala aj EÚ

foto: Andre Geim (vľavo) a Konstantin Novoselov, držitelia Nobelovej ceny za fyziku za rok 2010

Obaja profesori boli ocenení za svoju prácu o graféne- ultra tenkom, len jeden atóm hrubom materiáli z uhlíka, ktorý má priniesť revolúciu do oblastí výroby počítačov, senzorov, či solárnych panelov. Ide o doposiaľ najtenší a zároveň najsilnejší známy materiál. Testy zároveň preukázali, že elastické grafénové vlákna sú takmer úplne priehľadné a sú vynikajúcim nosičom tepla a elektriny. Sú však zároveň tak husté, že nimi neprenikne ani hélium, najmenší atóm plynu. Grafén sa pritom podarilo extrahovať z grafitu, ktorý sa nachádza aj v ceruzkách.

Predpokladá sa, že polovodiče z grafénu budú oveľa rýchlejšie ako tie, ktoré sa dnes vyrábajú zo silikónu. Rovnako aj počítačové čipy by mohli byť výkonnejšie a energeticky efektívnejšie, a zároveň menšie.

Novoselov pred súčasným pôsobiskom vo Veľkej Británii pracoval v Holandsku a spolu s jeho tímom sa mu podarilo zaistiť si financovanie vo výške 1,5 milióna eur z programu Nová a vznikajúca veda a technológia (NEST)- tá je súčasťou Šiesteho rámcového programu EÚ (FP6). Projekt niesol názov Sibmar a bol koordinovaný univerzitou v  Zürichu. Okrem Novoselova a Geima na ňom podľa generálneho riaditeľstva Komisie pre výskum (DG Research) spolupracovali aj vedci z Českej republiky, Švajčiarska a Veľkej Británie.

Od obdobia, kedy sa grafén dostal do pozornosti EÚ, podporila Komisia už viac ako 40 projektov v tejto oblasti a ponúkla vedcom možnosti tréningu. V reakcii na udelenie Nobelovej ceny preto eurokomisárka pre výskum a inovácie Máire Geoghegan- Quinn povedala: „Európa môže byť na nich a na ich prácu hrdá. Je to prvá cena pre Európsku výskumnú radu a dúfam, že ako výsledok týchto cenných európskych investícií do najlepších vedcov a ich inovatívneho výskumu v Európe bude nasledovať väčšie množstvo Nobelových cien,“ cituje jej slová DG Research.