Britské videohry majú zelenú pri daňových úľavách

Komisár Almunia, Zdroj: AP Photo/Thierry Charlier

Opatrenia budú podľa Komisie stimulom pre tvorcov, aby videohry spĺňali isté kultúrne kritériá, čo je aj v súlade s cieľmi EÚ.   

„Naše počiatočné pochybnosti sa nepotvrdili. Navrhovaná pomoc pre videohry sa naozaj zameriava na malé množstvo typických, kultúrne britských videohier, ktorých tvorcovia majú čoraz väčší problém so získaním privátnych zdrojov,“ konštatoval eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia.

Daňové úľavy sa budú vzťahovať na videohry s kultúrnou hodnotou, čo predstavuje asi 25 percent britskej videohernej produkcie. Bez takejto podpory by počet nových kultúrne britských hier postupne výrazne klesol, uvádza Komisia vo svojom stanovisku.

Viacerí britskí experti rozhodnutie Komisie privítali.

„Je to vynikajúce rozhodnutie Komisie a úžasná správa pre britský priemysel videohier. Táto dňová úľava podporí tvorbu pracovných miest, investície a tiež väčšiu produkciu britských videohier,“ povedal Richard Wilson z obchodnej asociácie zastupujúca britský priemysel videohier TIGA.

„Daňové úľavy pre producentov videohier pomôžu Británii nájsť si cestu späť na čelo tohto priemyslu. Toto rozhodnutie prospeje aj britskej ekonomike, ktorým sa zmierni jej prílišná závislosť na finančných službách v prospech vysoko profesionálneho, technicky vyspelého, exportne orientovaného priemyslu založeného na výskume a rozvoji.

Podľa Rachel Austin z konzultačnej spoločnosti Deloitte daňové úľavy významne podporia rast tohto britského priemyslu, ktorý v posledných rokoch čelí tvrdej konkurencii najmä z Kanady či Francúzska, kde sa už takéto úľavy poskytujú.

EurActiv.sk je členom konzorcia Enterprise Europe Network Slovensko.

Sieť Enterprise Europe Network poskytuje služby malým a stredným podnikateľom, komplexné a ľahko dostupné poradenstvo a podporu v oblasti podnikania, inovácií a výskumu.

Združuje vyše 500 organizácií so 4000 skúsenými profesionálmi, ktorí poskytujú svoje služby vo viac ako 50 krajinách.