Čokoláda za 1,7 mil. eur a “vreckové” 50 mil.

Dvaja európski nováčikovia, Rumunsko a Bulharsko, budú možno musieť čeliť najhoršiemu scenáru. V júli sa rozhodne o možnom pozastavení ich účasti na vybraných politikách EÚ, informujú portály EurActiv.bg a EurActiv.ro. Experti Európskej komisie budú 19.-23. mája v Sofii a Bukurešti hodnotiť pokrok a efektívnosť reformy súdnictva a boja proti korupcie.

Rumunská tlač bije na poplach a upozorňuje, že niektorí úradníci EK začínajú označovať posledné rozšírenie EÚ za “omyl” a vyzývajú na uplatnenie tzv. “ochranných ustanovení.”

Prípad č.1: Rumunsko – cukrovinky za 1,7 mil. eur

Najviditeľnejším problémom Rumunska je vysoká miera korupcie. Tamojšie média informujú, že rumunským prokurátorom sa podarilo preukázať viacero skutočností v aférach:

  • premiéra Adriana Nastaseho,
  • bývalého ministra dopravy Mirona Mitrea,
  • ministra práce Paila Pacuraru,
  • piatich ďalších vysokopostavených verejných činiteľov.

Hoci indície naznačujú korupčné previnenia, stíhanie nie je v Rumunsku jednoduché. Ústavný súd rozhodol, že predpokladom pre ich stíhanie je súhlas parlamentu. Ústavný súd si za takýto nález vyslúžil od prezidenta Trajnana Basescu označenie “štít korupcie.”

Obrazom intenzity tamojšej korupcie je napríklad suma 1,7 mil. eur, ktorú policajti našli v aute Gigiho Becali, politika a majiteľa futbalového klubu. Na otázku, na čo sú peniaze určené, odvetil, že na “nákup čokolády a sladkostí.” Hoci cena 1,7 mil. eur za nákup cukroviniek vyvoláva mnohé otázky, súdy vysvetlenia ako tieto bez problémov prijmú a prehlásia ich za platné.

Mnohé kauzy dotýkajúce sa vysokopostavených ľudí zostávajú na verejnosti tabu. Úrad prokurátora pre boj s korupciou (DNA) začal v posledných mesiacoch vyšetrovať niekoľko stoviek obvinených, z ktorých zopár desiatok usvečil. Otázknym zostáva, či budú takéto výsledky pre Brusel postačujúce alebo nie.

Korupcia nie je jediným problémom. Krajina má zlý manažment poľnohospodárskych programov EÚ, v čoho dôsledku prichádza o nemalé finančné prostriedky.

Prípad č.2: Bulharsko – 50 mil. eur do vrecka stavebnej firmy

V centre pozornosti Komisie sa nenachádza len Rumunsko, ale vyšetrovaniu môže čoskoro čeliť aj Bulharsko. Problémom sú viaceré biele miesta v oblasti správy európskych programov, ako aj už spomenutá korupcia.

Začiatkom mája napríklad začalo vyšetrovanie šéfa správy ciest. Čelí obvineniu zo zneužitia asi 50 mil. eur z fondov EÚ. Táto suma skončila v stavebnej firme, ktorú vlastní jeho brat. Politickú krízu sa pokúsila riešiť vláda. Vymenovala nového zástupcu ministra dopravy, ktorý získal špeciálne právomoci pre oblasť správy európskych fondov.

Premiér Sergej Stanišev v snahe posilniť boj proti korupcii vymenoval Meglenu Plugchievu za svoju zástupkyňu, ktorej úlohou je vylúčiť zo štátnej správy kohokoľvek, koho uzná za nekompetentného. Premiér súčasne vyhlásil, že jeho vláda je odhodlaná pracovať aj počas víkendov, len aby splnila kritéria Bruselu.

Bulharský denník Dnevnik publikoval vo štvrtok 15. mája rozhovor s komisárkou Danutou Hűbner. Okrem iného v ňom povedala, že vysporiadanie sa s kauzov úniku 50 mil. eur zo správy ciest bude pre Bulharsko skúškou, ktorá odhlalí, ako dokáže krajina nakladať s peniazmi EÚ.

Komisia by mala hodnotiace posudky Bulharska a Rumunska predstaviť 16. júla 2008. Na základe ich záverov sa prijmú ďalšie opatrenia na európskej úrovni.