EÚ sa ocitla pod paľbou kvôli miléniovým cieľom

Konečný termín splnenia miléniových cieľov sa blíži a spolu s ním vzrastá aj politický tlak na dodržanie záväzkov, ku ktorým sa jednotlivé štáty zaviazali pred desiatimi rokmi.

Európska komisia preto minulý týždeň (31. marca) prisľúbila, že vystupňuje svoje úsilie na potlačenie problémov týkajúcich sa zdravia v rozvojovom svete, ale aktivistov nepresvedčila. „Európa má vynikajúce výsledky ohľadne vydávania strategických dokumentov, ale slabé výsledky, pokiaľ ide o ich napĺňanie,“ hovorí Frazer Goodwin z kampane Action for Global Health.

Poukazuje na vyjadrenia podporujúce financovanie Miléniových rozvojových cieľov zo strany francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, britského premiéra Gordona Browna, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a predsedu Európskej komisie José Manuel Barrosa, pričom sľuby sa nepodarilo splniť.

Goodwin povedal, že EÚ by si mala vytýčiť ako cieľ 0,1 percenta hrubého národného dôchodku špeciálne ako príspevok na zdravotnú starostlivosť v rozvojovom svete, čím by pomohli znížiť riziko v oblastiach zdravia, ktorým sa dá predísť ako napríklad HIV, tuberkulóza, úmrtnosť detí či úmrtnosť pri pôrode. Na oplátku by mali krajiny prijímajúce pomoc súhlasiť s tým, že venujú 15 percent ich národných výdavkov na zdravotnú starostlivosť, dodal.

Závan čerstvého vzduchu pred summitom

Svetoví hráči sa 22. septembra tohto roku stretnú, aby v New Yorku prerokovali plnenie Miléniových cieľov. Zároveň sa pokúsia vrhnúť do celého procesu závan čerstvého vzduchu, a to najmä v čase, kedy sú rozpočty mnohých krajín pod tlakom kvôli súčasnej kríze.

Dnes (7. apríla), kedy oslavujeme Svetový deň zdravia, vydá Action for Global Health novú správu volajúcu po univerzálnom prístupe k základnej zdravotnej starostlivosti v rozvojových krajinách.

V dokumente sa uvádza, že chudobní by nemali platiť za zdravotnú starostlivosť v bode prístupu k nej, pričom zvýraznili príklad Srí Lanky, kde sa ukázalo, že zníženie nákladových bariér priamo prispelo k zlepšeniu verejného zdravia.

„Samozrejme si uvedomujeme, že za zdravotníctvo sa musí stále platiť,“ povedal Goodwin, ktorý tiež podporuje zavedenie dane na špekulatívne obchodovanie s výmenným kurzom na pokrytie nákladov. „Chudobní by nemali financovať systém zdravotníctva- existujú iné inovatívne cesty ako tak urobiť,“ dodal.

Rezistencia voči zvýšeniu pomoci

Univerzálna zdravotná starostlivosť bola na čele politickej agendy v Spojených štátoch, kde Barack Obama nedávno podpísal zdravotnú reformu rozširujúcu prístup k zdravotníckym službám. Presvedčiť preto vlády, aby podporili univerzálne pokrytie v rozvojovom svete je politickou výzvou v čase, keď sú samotné národné systémy pod tlakom.

Vlády v poslednom čase neboli nadšené návrhom zvýšiť financovanie zahraničnej rozvojovej pomoci, pričom tvrdia, že pomoc by sa mala využívať efektívnejšie predtým ako sa zvýši množstvo ďalších poskytnutých prostriedkov. Lobisti rozvojových krajín však od bohatých štátov žiadajú, aby „poskytovali viac prostriedkov a poskytovali ich lepšie.“

Skupina Action for Global Health tvrdí, že na oddialenie splnenia Miléniových rozvojových cieľov nie je čas a že okrem financovania existujú aj ďalšie iniciatívy, ktoré majú dlhotrvajúci dopad na zdravotnú starostlivosť v najchudobnejších krajinách sveta.

Jednou z pretrvávajúcich výziev je chronický nedostatok zdravotného personálu, najmä vďaka „úniku mozgov“ doktorov a sestričiek z chudobných krajín do rozvinutého sveta a migrácie z vidieckych do mestských oblastí.

Investovanie do tréningu veľkého množstva nezamestnaných mladých ľudí by tak pomohlo vyriešiť dva hlavné problémy, ak by boli k dispozícii prostriedky. Aktivisti sa tiež snažia presvedčiť Medzinárodný menový fond (MMF)- ktorý funguje vo väčšine rozvojových krajín- aby zjemnilo svoje pravidlá, ktoré vládam znemožňujú zvýšiť súčasné výdavky na zdravotnú starostlivosť, platy a prevádzkové náklady.

Postoje

„Toto nie je rozprávková ekonomika. EÚ môže pomôcť preraziť začarovaný kruh chudoby a zlého stavu zdravia v rozvojových krajinách. Revízia Miléniových rozvojových cieľov je ich poslednou šancou na ukázanie skutočného vodcovstva. Slová samotné nestačia, teraz je čas pre konkrétne činy,“ hovorí Sabine Terlecki z mimovládnej organizácie EÚ Liaison Office of Plan International.

Marielle Hart zo Stop Aids Alliance hovorí, že sú potrebné ďalšie prostriedky, v opačnom prípade Európa nesplní svoje záväzky. „Čas beží, ale lídri EÚ môžu stále veľa zmeniť. Musia však uznať dôležitosť zdravia pre rozvoj a prísť s peniazmi,“ povedala.

Generálna tajomníčka European Public Health Alliance Monika Kosinska povedala, že ako najväčší darca rozvojovej pomoci na svete musí EÚ podporiť rozvojové krajiny, aby mohli poskytnúť svojim ľuďom dostatočnú zdravotnú starostlivosť. „Dobré zdravie je základným právom a motorom hospodárskeho pokroku,“ hovorí.