Eurofondy: elektronická registrácia „spadla“

Ani včerajší reparát Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR) pri registrácii na podávanie žiadostí o granty v rámci Regionálneho operačného programu (ROP) sa neskončil dobre. Podľa informácií denníka SME aj v druhom kole vládol chaos a prejavovali sa mnohé nejasnosti. Pripomeňme, že prvé kolo vyvolalo búrku nevôle a odporu, protestovali jednotlivé samosprávy i Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) ako celok. Server ministerstva totiž nezvládol nápor žiadateľov z celého Slovenska a celé hodiny nefungoval, takže nebolo možné splniť podmienku MVRR a zaregistrovať sa na podanie žiadosti elektronicky.

Na včerajšie druhé kolo vyčlenených 1500 voľných termínov a podľa zverejnených informácií boli všetky termíny obsadené v priebehu niekoľkých hodín elektronickej rezervácie. Server bol preťažený a mnohým sa zdalo, že skolaboval. Záujem o urýchlenú registráciu a následne urýchlené prijatie žiadostí zo strany samospráv vyplýva z toho, že ministerstvo má podľa platných pravidiel na posúdenie žiadostí sto dní od ich registrácie. Obce a mestá chcú byť preto v poradí čo najskôr, aby sa nestalo, že rad na nich príde ž po tom, čo sa už vyčlenené peniaze na jednotlivé opatrenia minú. A to sa naozaj môže stať, nakoľko aj zdroje ROP nie sú neobmedzené.

Ministerstvo sa bráni, že situáciu by mohlo zvládnuť, keby ju nekomplikovali samotní žiadatelia. Tí sa totiž – v strachu, aby sa im nejaké miesto ušlo – registrujú na podanie tej istej žiadosti aj niekoľkokrát. Podľa SME napríklad obec Selce sa zaregistrovala štrnásťkrát, obec Haniska jedenásťkrát, obec Pruské a mesto Bytča po desaťkrát, mesto Nová Baňa deväťkrát.

Minister však všetkým potenciálnym žiadateľom opäť odkazuje, že sa nemajú čoho obávať. Termínov je vraj veľa.

Registrácia žiadosti o nenávratný finančný príspevok by mala prebiehať trojstupňovo:

  • Na stránke www.ropka.sk sú termíny. Žiadateľ si vyberie vhodný voľný termín (zelený), klikne naň a vyplní formulár s údajmi, ktorý odošle. Termín sa rezervuje (modrý).
  • Spätne žiadateľ dostane e-mail s webovou adresou. Po kliknutí na adresu potvrdí svoju registráciu. Musí tak urobiť do pol hodiny, inak registrácia neprebehne.
  • Dostane druhý e-¬mail. Ten mu potvrdí úspešnosť registrácie. Termín je obsadený (červený).