Euroúradníci na futbal zadarmo nepôjdu

Foto: flickr.com (rockflopp)

Zamestnanci Komisie sa nemôžu tešiť na bezplatné lístky na júnové futbalové majstrovstvá sveta v Južnej Afrike, ktoré by im mohli chcieť ponúknuť ako dar niektoré firmy. Pre americký denník Wall Street Journal to potvrdil hovorca DG Admin (generálne riaditeľstvo pre administratívne záležitosti, vedené Marošom Šefčovičom) Michael Mann.

Všetko odštartoval prípad dvoch úradníkov z DG pre obchod, ktorí v septembri 2007 prijali od firmy Nike bezplatné lístky na úvodný zápas Svetovej série v rugby medzi Argentínou a Francúzskom. Podľa organizácie Frieds of the Earth Europe to bol príklad netransparentnosti a možnej korupcie, keďže rozhodnutia DG pre obchod pritom môžu významne ovplyvniť podnikanie firmy Nike. FoE preto podali sťažnosť ombudsmanovi EÚ, Nikifosovi Diamandourosovi.

V októbri minulého roka sa vyšetrovanie skončilo. Diamandouros konštatoval, že nemuselo ísť o „skutočný“ konflikt záujmov, keďže dvaja úradníci sa nezaoberali prípadmi Nike, Komisia by sa však mala vyhnúť „zdanlivo jasným“ konfliktom záujmom, aby si „udržala verejnú dôveru“.

V minulom roku prijal ombudsman 3 098 sťažností, 36% z nich sa týkalo údajného nedostatku transparentnosti, vrátane odmietania zverejniť informácie či dokumenty. Vo výročnej správe, ktorú minulý týždeň (29. apríla) predniesol v Európskom parlamente, sa konštatuje, že väčšina sťažností smerovala proti Komisii, nasledoval Európsky parlament, Európsky úrad pre výber zamestnancov (EPSO), Rada a Súdny dvor EÚ.

Najväčšie množstvo sťažností pochádzalo z Nemecka, Španielska, Poľska a Francúzska. V pomere k počtu obyvateľov sa však najviac sťažovali Luxemburčania, Malťania, Cyperčania a Belgičania.

Vďaka interaktívnej príručke zverejnenej na stránke ombudsmana poklesol aj počet nerelevantných sťažností. Diamandouros s potešením konštatoval, že vo viac ako polovici prípadov (56%) akceptovali inštitúcie zmier.