Informácia o novom pase e-mailom alebo SMS

Krátka správa

Od 1. januára 2007 budú občania dostávať prostredníctvom SMS správy alebo e-mailu informáciu o tom, či už majú vydaný nový doklad. Týka sa to všetkých, ktorí už tento týždeň požiadali o vydanie cestovného pasu alebo vodičského preukazu formátu EÚ. Ak chcú dostať takúto notifikáciu o tom, že si doklad už môžu na príslušnom okresnom riaditeľstve Policajného zboru (OR PZ) SR vyzdvihnúť, musia pri podaní žiadosti o tento doklad uviesť aj číslo svojho mobilného telefónu alebo e-mailový kontakt.

Podľa zákona, ak občania nezaplatia poplatok za skrátené vydanie, majú policajné úrady 30 dní na to, aby im nový doklad vystavili. Čiastočná digitalizácia tohto procesu ho však urýchľuje a policajtom sa väčšinou darí vydávať preukazy skôr. Napríklad na OR PZ SR v Malackách nám dnes povedali, že ráno dostali cestovné pasy pre ľudí, ktorí o ne požiadali v posledný pracovný deň pred Vianocami, teda 22. decembra. Zvyčajne vydanie pasov vraj trvá približne 10 dní aj bez rýchlostného príplatku. V takom prípade je notifikácia prostredníctvom SMS či e-mailu veľmi užitočnou službou.

Okrem toho ostáva v platnosti ďalšia služba, ktorá ľuďom umožňuje zistiť, v akom stave je vybavovanie jeho žiadosti o  cestovný pas alebo vodičský preukaz formátu EÚ. Od októbra 2006 môžu žiadatelia o tieto doklady získať takúto informáciu na webovej stránke ministerstva vnútra (adresu nájdite v priložených linkách pod týmto článkom). Po zadaní čísla svojej žiadosti môžete zistiť, či je váš doklad už na príslušnom OR PZ SR pripravený na  odovzdanie. Takže to netreba zisťovať osobne alebo telefonicky. Ak cestovný pas alebo vodičský preukaz nie je pripravený na odovzdanie, systém žiadateľa informuje, že jeho žiadosť je stále evidovaná.  Systém informuje aj o  dokladoch, ktoré boli vydané držiteľovi.