Nové pravidlá pre asistentov europoslancov

Európsky parlament

Odmeňovanie asistentov europoslancov bude od budúceho roka transparentnejšie. Npvé pravidlá predstavil predseda EP Hans-Gert Pőttering. Sú odpoveďou na škandál, ktorá sa prevalil na verejnosti začiatkom roka a týkal sa sprenevery asi 100 mil. eur (EurActiv 22/02/08).

Pravidlá, ktoré vstúpia do platnosti v júli 2009, prinášajú niekoľko noviniek:

  • Poslaneckým asistentom sa nebude môcť stať rodinný príslušník. Okrem tohto obmedzenia bude však môcť poslanec zamestnať kohokoľvek, koho uzná za kompetentného.
  • Finančné zmluvy medzi poslancami a ich asistentmi bude sprostredkovane uzatvárať certifikovaná platobná agentúra.
  • Okrem finančných podmienok sa adresnejšími stanú aj sociálne prvky zmlúv.
  • Cestovné náklady sa nebudú preplácať paušálne, ale po novom len na základe preukázateľne reálnych nákladov.

Ukázalo sa, že prostriedky neraz putovali aj na kontá neexistujúcich firiem a blízkych rodinných príslušníkov poslancov, ktorí boli v spisoch EP evidovaní ako poradcovia a asistenti. Okrem toho, že sa mnoho ľudí takýmto spôsobom priživovalo pod ochranným dáždnikom EP, v značnej miere sa obohacovali aj samotní európski poslanci. Každý z nich dostáva mesačne 15,5 tis. eur na zaplatenie svojich administratívnych nákladov a odmien pre personál, ktorý zamestnáva. V skutočnosti však veľká časť sumy skončila nakoniec vo vrecku poslanca.

Parlament spočiatku odmietal zverejniť závery vnútorného auditu a z dokumentu spravil najväčšie tajomstvo vo svojej histórii. Kartami zamiešal Paul Van Buitenen (Zelení¬/EFA). Na svojej internetovej stránke publikoval závery vyšetrovania finančných nezrovnalostí. Van Buitenen sa aj v minulosti aktívne angažoval za finančnú transparentnosť. Medzi jeho najväčšie trofeje patrí rezignácia Santerovej Komisie v roku 1999.