Regióny: Nitriansky kraj rozširuje partnerskú os o Belfast

Krátka správa: 

Írsko je vďaka efektívnemu čerpaniu eurofondov v Európskej únii veľmi populárne. Dokonca aj jeho severná časť, ktorá patrí Veľkej Británii. Slovensku sa podľa aktuálneho stavu čerpania predošlého obdobia až tak výrazne nedarí, tak nečudo, že regióny hľadajú motiváciu od úspešnejších.

Belfast odporučili Nitre naši diplomati v Londýne, ktorí spracovali analýzu regiónov, informovala agentúra SITA. Podľa slov nitrianskeho podžupana Jána Vanča je Severné Írsko jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich regiónov Európy, ktorý naplno využil eurofondy takmer vo všetkých oblastiach. Cez mohutné investície do infraštruktúry v Belfaste vzniklo v regióne 35 000 pracovných miest.

„Carrickfergus Marina Development“ bol projekt, ktorý prispel k regenerácii severného pobrežia Írska a zo znečisteného, kontaminovaných brehov bolo tak možné vybudovať atraktívne miesto pre domácich i turistov.

Známym sa stal Belfast aj revitalizáciou tzv. „Titanic Quarter“, kde revitalizáciou bývalých lodeníc získali miesto, kde sa vybudovalo viac ako 5 tisíc nových bytov a 108 tisíc m2 obchodných a vzdelávacích priestorov. „Projekt Titanic“ tak zmenil túto časť mesta na atraktívnu rezidenciu s možnosťami pracovných miest, trávenie voľného času, kultúrne vyžitie a atraktivita miesta priťahuje aj turistov.

Ďalším projektom pre inšpiráciu bol „Signal Centre of Business Excellence“, ktoré vzniklo ako základ pre rozvoj ekonomického rozvoja a prípravy projektov v oblasti Belfastu. Celá vybavenosť centra, jeho priestory slúžia na konferencie, výstavy, prezentácie a workshopy, obchodné stretnutia, IT tréningy a hlavne na prípravu projektov, ktoré maximálne využívajú eurofondy pre Severné Írsko.

„Keď sa spojí viac regiónov, dajú sa oveľa efektívnejšie žiadať peniaze z eurofondov najmä na infraštruktúru. Vidím aj možnosť prípadného ďalšieho napojenia nášho partnera z Bulharska alebo zo Srbska,“ uviedol  podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Vančo. V Ponitrí chcú využiť skúsenosti expertov zo Severného Írska pri projektoch regenerácie, inkubátoroch začínajúcich podnikateľov, školskej a kultúrnej výmene.

NSK venoval v poslednom období pozornosť regionálnej diplomacii aj smerom na sever a na juh. Šéfovia kraja v polovici apríla navštívili Zielonu Goru, centrum regionálnej samosprávy Lubuského vojvodstva (Wojwódzstwo lubuskie). Dôvodom návštevy bol podpis už dlhšie pripravovanej zmluvy o spolupráci medzi oboma regiónmi.

Portál NSK informuje, že „zmluvné strany sa zaväzujú rozvíjať spoluprácu v oblasti podpory podnikateľských subjektov, kontaktov medzi inštitúciami, združeniami a fyzickými osobami pôsobiacimi v oblasti kultúry, školstva, vedy, techniky, osvety, športu, turistiky a cestovného ruchu, ochrany životného prostredia a ochrany zdravia“.  Oba regióny vyjadrili podporu aj spoločným projektom v rámci podpôr z fondov a programov EÚ a spojiť sily chcú aj na pôde inštitúcií Európskej únie, napr. vo Výbore regiónov.

O prehĺbení spolupráce s Maďarskom rokovali predstavitelia NSK na nedávnej návšteve partnerských žúp Komárom-Esztergom a Vespzrém. „Hovorili sme o pomoci pri žiadaní finančných prostriedkov na projekty i samotnú realizáciu druhého mosta v Komárne a o spolupráci v cestovnom ruchu. Chceli by sme, aby sa Ostrihom a Balaton zapojili do turistických trás Nitrianskeho kraja,“ citovala podpredsedu Vanča agentúra SITA.