Rusko bude bojovať s korupciou

Dmitrij Medvedev, podpísal včera (31.7.) tzv. protikorupčný plán. Po vydaní prezidentského dekrétu o ustanovení antikorupčnej rady dva týždne po nástupe do úradu ide o ďalší krok ruského prezidenta v napĺňaní volebného programu. Práve boj s klientelizmom a úplatkárstvom sa nachádza na poprednej priečke priorít.

Prvé konkrétne kroky sa očakávajú v najbližších týždňoch. Legislatívny návrh by mal byť predložený Štátnej dume na schválenie na začiatku októbra. V súčasnosti sa už pracuje aj na vytvorení systému stimulov pre občanov, aby poskytovali spoľahlivé informácie, ktoré by pomohli k odhaľovaniu a predchádzaniu korupčných zločinov.

Dmitrij Medvedev, pôvodným povolaním právnik, si od novej legislatívy sľubuje predovšetkým zlepšenie podnikateľského prostredia, v ktorom vyvíjajú svoje aktivity malí živnostníci a stredne veľké firmy. Túto skupinu obchodníkov poškodzuje korupcia najviac.

Snahou Kremľa je, aby bola antikorupčná legislatíva kompromisom medzi koalíciou a opozíciou. Prezident preto na začiatku leta rokoval medzi štyrmi očami s Vladimírom Žirinovskym (Liberálna demokratická strana) a Genadijom Zjuganovom (Komunistická strana).

Objavili sa hlasy analytikov, ktorí upozornili, že Medvedevovo odhodlanie bojovať proti klientelizmu sa môže stať kameňom úrazu vo vzťahu s premiérom Putinom. Príkladom môže byť prvý spor s prezidentskou administratívou, resp. jeho poradcom Igorom Jurgensom, ktorý pokarhal Putina za jeho výroky na adresu ťažobnej spoločnosti Mechel a jej šéfa Igora Zjuzina. Putinove obvinenia z cenových podvodov spôsobili, že firma prišla na akciových trhoch o 38 mld. eur. Viacerí analytici sa zhodli, že ide o prvý rozkol medzi Putinovym a Medvedevovym táborom, ktorý môže mať pôvod práve v protikorupčnej agende prezidenta (EurActiv 31/07/08).