Bratislavský obchvat: Európsky PPP projekt roka 2016

PFI

zdroj: PFI Awards

Projekt diaľničného obchvatu Bratislavy D4/R7 vyhlásil magazín Project Finance International (PFI) za najlepší PPP projekt v Európe za rok 2016. Ide o najprestížnejšie ocenenie v oblasti projektového financovania na celosvetovej úrovni, chváli sa slovenské ministerstvo dopravy.

Vlajková loď Junckerovho plánu

Projekt v rámci verejno-súkromného partnerstva (PPP) kombinuje financie z Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), Slovenského investičného holdingu (SIH) aj z Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI).

Ide o zatiaľ najväčší projekt podporený tzv. Junckerovým fondom v strednej a východnej Európe.

rozhovore pre EurActiv.sk ho nedávno chválil aj výkonný riaditeľ EFSI Wilhelm Molterer. Označil ho dokonca za „dokonalý príklad“ kombinácie príspevkov z EFSI, štátneho rozpočtu a súkromného kapitálu.

Je to úspech, tvrdí ministerstvo

Ocenenie na slávnostnom odovzdávaní v Londýne prevzal štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček.

„Ocenenie potvrdilo, že dobre riadená spolupráca medzi verejným a súkromným sektorom vo výstavbe je rýchlym a výhodným spôsobom financovania infraštruktúry. Považujeme za úspech, že kvalita a spôsob financovania tohto projektu boli ocenené aj na medzinárodnej úrovni. Projekt bratislavského obchvatu obstál v konkurencii infraštruktúrnych projektov z Nemecka, Portugalska alebo Írska,“ zhodnotil.

Ocenenie napriek kritike  

Projekt však už dlhšie čelí aj kritike. Podľa nedávnej štúdie organizácií CEE Bankwatch a Counter Balance je však tento projekt „problematický na niekoľkých úrovniach“.

„Ide o projekt plný konfliktu záujmov a nedostatku transparentnosti,“ vyhlásil riaditeľ Counter Balance Xavier Sol. Európsku investičnú banku (EIB), v rámci ktorej EFSI funguje, dokonca vyzval, aby od financovania obchvatu odstúpila.

„Tento projekt je ukážkou, ako finančné záujmy spojené s veľkými PPP projektmi dokážu zabezpečiť pozitívne PR projektu, ktorý by si zaslúžil opak. Je skôr ukážkou rozhodovania inštitúcií v príkrom rozpore s oficiálnymi strategickými dokumentmi EÚ i zásadami, ktorými sa navonok prezentuje EIB,“ zhodnotil nedávno pre EurActiv.sk analytik inštitútu INEKO Ján Kovalčík.

Čítajte aj: Bratislavský obchvat: Príklad alebo problém?