EIB umožní predčasné financovanie projektov z Junckerovho balíčka

Zdroj:TASR, AP Photo/Yves Logghe

EIB umožní predbežné financovanie projektov malých a stredných podnikov (SME) spojených s Juckerovým investičným plánom ešte pred začiatkom leta.  Predbežný harmonogram Komisie naznačuje, že by to mohlo byť už v maji.

Pôžičky pre nové projekty SME bude európskym bankám dočasne garantovať Európsky investičný fond až do výšky 3,3 miliardy eur. Od septembra 2015 by mal túto úlohu prebrať novovytvorený Európsky fond pre strategické investície (EFSI).

Podobný režim predčasného financovania by mohli investori využívať aj pre infraštruktúrne projekty, avšak podľa informácii Komisie to bude o niečo neskôr ako  projekty malých a stredných podnikov.

„Táto správa znamená, že do leta 2015 by finančne podvyživené malé a stredné podniky mohli dostať prvú injekciu potrebného kapitálu. Povedali sme, že chceme Európe pomôcť znovu investovať a presne to dnes robíme,“ reagoval na rozhodnutie Rady guvernérov EIB podpredseda Komisie zodpovedný za zamestnanosť, rast a investície Jyrki Katainen.  

V dôsledku finančnej a hospodárskej krízy poklesla úroveň investícií v EÚ o 15 percent od svojho vrcholu v roku 2007. Hoci súkromný sektor má k dispozícii dostatočné finančné prostriedky, investície sú brzdené hospodárskou neistotou, či zlými ekonomickými výhľadmi v niektorých krajinách EÚ. Európsky fond pre strategické investície, ktorý má v priebehu troch rokov mobilizovať až 315 miliárd eur dodatočných investícií, by mal tento trend zvrátiť.

„Vďaka silnej politickej vôli oboch zákonodarných orgánov EÚ, dúfame, že nové nariadenie bude prijaté už v júli a Fond tak bude spustený do prevádzky do septembra. Je to ambiciózny harmonogram, ale veríme, že s pomocou lotyšského predsedníctva Rady EÚ budeme schopní ho dodržať,“ vyhlásil na tlačovej konferencii po zasadnutí ministrov financií podpredseda Komisie pre euro Valdis Dombrovskis.

Kapitálová únia

Okrem implementácie Junckerovho balíčka plánuje Komisia odstraňovať administratívne prekážky a bariéry na zlepšenie prístupu malých a stredných podnikov k financovaniu cez kapitálové trhy. Len približne 20 percent podnikov v súčasnosti využíva kapitálové trhy, zvyšných 80 percent sa financuje prostredníctvom bánk.

"Komisia má zámer dobudovať jednotný kapitálový trh v rámci EÚ, ktorý by umožnil, aby sa financie mohli posunúť tam, kde dokážu byť najproduktívnejšie. Základným cieľom je prepojiť vysokú úroveň úspor s hospodárskym rastom," uviedol pre TASR vedúci tlačového oddelenia Zastúpenia Komisie na Slovensku Andrej Králik.

Komisia plánuje čoskoro prijať takzvanú Zelenú knihu o kapitálovej únii, ktorou začne verejná konzultácia so všetkými zainteresovanými stranami. Kapitálová únia by mala byť dokončená v roku 2019.