Európu by malo zaplaviť inteligentné osvetlenie

Zdroj: Pixabay

Európska komisia by chcela v EÚ do roku 2025 rozmiestniť 10 miliónov inteligentných pouličných lámp. Nateraz ich má iba zopár európskych miest.

High-tech pouličné osvetlenie s LED žiarovkami dokáže operátorom povedať to, kedy ho treba vymeniť alebo opraviť. Intenzitu svietenia si lampy vedia samy regulovať a niektoré sú tiež vybavené Wi-Fi pripojením.

Pre mnohé radnice je cena týchto lámp privysoká. Uvedomuje si to aj Komisia a mestám chce s nákupom lámp pomáhať. Tie s internetovým pripojením totiž stoja až 8 tisíc eur za kus.

Záujem o inteligentné lampy napriek tomu rastie. Európski predstavitelia to pripisujú tomu, že lampy sú vhodnou úvodnou technológiou, aby sa mestskí zastupitelia odhodlali nahrádzať starú infraštruktúru. Pre občanov sú viditeľné a ľahko pochopiteľné, zatiaľ čo úrady lákajú na úsporu energií a teda aj nižšie účty za elektrinu.

V Mníchove sa napríklad rozhodli pre drahší variant s Wi-Fi pripojením k mestskej databáze a adaptívnym osvetlením. Internetové pripojenie postavilo mestských plánovačov pred novú otázku – kto vlastní údaje z lámp?

„Dôležitou otázkou pre budúcnosť je to, kto je vlastníkom lampy a kto môže spravovať všetky tieto veci okolo. V súčasnosti je to náš primátor a tak je to podľa mňa správne,“ hovorí Elisabeth Merková, ktorá v Mníchove zodpovedá za rozvoj konceptu Smart Cities.

Na Slovensku pôsobí v oblasti smart city riešení napríklad EMOCITY klaster. Združuje organizácie zo sektora výskumu a vývoja, vzdelávania, samosprávy a priemyslu. Jeho primárnym cieľom je podpora inovácií, príprava projektov a realizácia aktivít zameraných na výskum, vývoj a testovanie v oblasti elektromobility a smart city. V súčasnosti pripravuje projekty s Bratislavou, a niektorými ďalšími slovenskými mestami.

Kde vziať peniaze?

Pod Junckerovým vedením sa Komisia snaží nájsť spôsoby, ako mestá podporiť pri nákupe inteligentného osvetlenia a zároveň ušetriť. Zástupcovia Generálneho riaditeľstva pre komunikačné siete (DG Connect) tak dohadujú schôdzky mestských úradov a výrobcov osvetlenia s cieľom získať množstvové zľavy.

Nemenovaný zdroj z Komisie uviedol, že cenovka 8 tisíc eur činí inteligentné lampy omnoho drahšie ako bežné svietidlá. Vyššiu cenu však už za necelú dekádu odčiní úspora na energiách a údržbe.

Tri štvrtiny pouličných lámp v Európe sú staršie ako 25 rokov, čo pridáva náklady na ich opravu. Podľa prieskumu Komisie by samotné LED svietidlá zrazili náklady na elektrickú energiu na polovicu.

Európska komisia chce drahé nákupy podporiť aj pôžičkami z Európskej investičnej banky. Jej úvery sú vo všeobecnosti určené na drahšie projekty, ktorých cena presahuje 25 miliónov eur. Európska exekutíva teda počíta s tým, že sa mestá spoja a spoločne požiadajú o úver.

Úver od EIB má jediného dlžníka. Výhodu tak môžu mať krajiny s verejnými bankami, akými sú Poľsko a Nemecko, kde môžu banky zohrávať úlohu prostredníka. U verejných bánk je tiež pravdepodobnejšie, že zafinancujú projekty na vylepšenie energetickej infraštruktúry.

Príkladom pre ostatných môže byť spolupráca EIB a belgickej komerčnej banky Belfius z roku 2014. Belfius získal úver 200 miliónov eur, ktorý následne v krajine rozdelil medzi projekty na digitalizáciu energetiky, dopravu a premenu infraštruktúry vo viacerých mestách.