Junckerov plán už pokrýva všetky členské štáty

Európska investičná banka (EIB) a cyperská banka RCB podpísali prvú zmluvu v rámci Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) – základného piliera tzv. Junckerovho investičného plánu.

Cyprus bol posledným členským štátom, ktorý EFSI doposiaľ nepokrýval.

Požičajú malým firmám

Investičná zmluva v hodnote 10 miliónov eur má podporiť najmä cyperské malé a stredné podniky (MSP).

„Som rád, že príležitosti, ktoré EFSI poskytuje na podporu MSP s cieľom vytvoriť pracovné miesta a rast, už využívajú všetky členské štáty,“ vyhlásil podpredseda Európskej komisie Jyrki Katainen.

Dodal, že podpis zmluvy na Cypre predstavuje „ďalší významný míľnik“ pre Investičný plán pre Európu a pre jeho geografické pokrytie, „ktoré zostáva prioritou“.

Čítajte aj: EFSI bude na Slovensku financovať už aj malé a stredné podniky

Postupné vylepšenia

EFSI spustila Európska komisia v spolupráci s EIB v júni minulého roka. Jeho pôvodným cieľom bolo počas troch rokov podnietiť investície v európskom hospodárstve v celkovej hodnote aspoň 315 miliárd eur.

Už po prvom roku fungovania fondu však európska exekutíva navrhla jeho rozšírenie a predĺženie.

Čítajte aj: Komisia predstavila EFSI 2.0

Návrh Komisie, ktorý ráta s predĺžením životnosti EFSI do roku 2020, navýšením investičného cieľa na 500 miliárd eur, ako aj podporou nových oblastí, odobrila v decembri aj Rada ministrov financií (ECOFIN).

V záveroch Rady však ministri upozornili, že by malo dôjsť aj k „posilnenému geografickému pokrytiu“ fondu.

Na Slovensku najmä obchvat

V súčasnosti je najviac odsúhlasených projektov vo veľkých štátoch západnej Európy, ako Taliansko, Francúzsko a Veľká Británia. Po prepočte na HDP však vedie Estónsko, Bulharsko a Španielsko.

Slovensko má s EIB podpísané dve dohody o financovaní malých firiem v celkovej hodnote 24 miliónov eur.

Odsúhlasený je aj projekt bratislavského obchvatu. Ide o najväčší projekt financovaný cez EFSI v strednej a východnej Európe – EIB ho financuje sumou 427 miliónov eur.

Čítajte aj: Bratislavský obchvat: Príklad alebo problém?

EFSI SK

zdroj: Európska komisia