Návrh na rozšírenie EFSI je podľa audítorov predčasný

Investment plan EFSI

Investičný plán pre Európu, zdroj: Európska Komisia

Európsky fond pre strategické investície (EFSI) spustila Európska komisia v spolupráci s Európskou investičnou bankou (EIB) v júni 2015, ako základný nástroj tzv. Junckerovho investičného plánu.

Jeho pôvodným cieľom bolo počas prvých troch rokov (2015 – 2018) podnietiť investície vo výške 315 miliárd €. Po niečo vyše roku fungovania EFSI Európska komisia predložila návrh na jeho rozšírenie. Fungovať má až do roku 2020 a zväčšiť sa má aj jeho finančná kapacita.

Podľa stanoviska Európskeho dvora audítorov (ECA) však návrh Komisie prichádza predčasne.

Nepodložené, neopodstatnené

„Komisia plánuje rozšíriť EFSI len rok po jeho spustení. Ide o značnú zmenu v porovnaní s pôvodným časovým plánom. Je ešte príliš skoro na to, aby sme vedeli posúdiť jeho hospodársky, sociálny a environmentálny vplyv. Nie je jasné ani to, či EFSI dosiahne svoj pôvodný cieľ,“ vyhlásil Mihalis Kozlovs, ktorý pripravil stanovisko ECA.

Odhadovaný pákový efekt na úrovni 1:15, (jedno investované euro z európskych peňazí zmobilizuje 15 € v súkromných investíciách) môže byť podľa audítorov prehnaný, keďže podľa súčasnej metodiky nie je možné odhadnúť koľko nových investícií bolo podnietených zo súkromného kapitálu.

Rozšírenie EFSI je podľa ECA opodstatnené iba v oblasti podpory investícií pre malé a stredné podniky (MSP). Aj tam by však mala Komisia vziať do úvahy iné možnosti, ako napríklad prerozdelenie terajších prostriedkov.

Ďalšia kritika

Dvor audítorov kritizoval fungovanie Junckerovho fondu aj vo svojej výročnej správe o plnení rozpočtu.

„Existuje riziko, že EFSI neposkytuje žiadnu pridanú hodnotu,“ upozornil vtedy predseda ECA Klaus-Heiner Lehne. Audítorom sa nepozdávala najmä doplnkovosť EFSI, teda či poskytuje financie iba rizikovejším projektom, čo je jeho základným cieľom.

Čítajte aj: Doplnkovosť EFSI sa nepozdáva ani európskym audítorom

Obhajoba

Doplnkovosť, aj rozhodnutie rozšíriť Junckerov fond nedávno v exkluzívnom rozhovore pre EurActiv.sk obhajoval výkonný riaditeľ EFSI Wilhelm Molterer.

„Doplnkovosť EFSI je nesporná. Tri štvrtiny klientov zo súkromného sektoru sú noví klienti, ktorí nikdy predtým neboli v kontakte s Európskou investičnou bankou (EIB). To dokazuje, že ide o niečo doplnkové,“ vysvetlil. Zároveň však priznal, že stále existuje priestor na zlepšenie.

Rozšírenie EFSI je podľa neho viac menej hotová vec. „Myslím si, že je dobré, že EFSI dostane dva dodatočné roky. Chceme aby fond fungoval až do konca súčasného rozpočtového obdobia,“ povedal.