Slovensko podporí krajiny postihnuté migráciou dvoma miliónmi eur

Ilustračný snímok. FOTO: Twitter.com

Spolu so Slovenskom do Iniciatívy hospodárskej odolnosti prisľúbilo prispieť Luxembursko (0,4 milióna eur), Poľsko (50 miliónov eur), Slovinsko (0,5 milióna eur) a Taliansko (45 miliónov eur).

Vyplýva to z tlačovej správy Európskej investičnej banky (EIB).

Program má pomôcť pri riešení problémov migrácie v krajinách európskeho južného susedstva a západného Balkánu. EIB v rámci ERI zvýši investície v týchto dvoch regiónoch v rokoch 2016–2020 o šesť miliárd eur. Doteraz rátali s 7,5 miliardami eur. Novými zdrojmi chce investičná banka “zmobilizovať” dodatočných 15 miliárd eur zo súkromných zdrojov.

Podpora nových pracovných miest

Nové finančné príspevky umožnia EIB spustiť osobitný trustový fond ERI a zvýšiť investície do súkromného sektora a kľúčovej infraštruktúry v uvedených dvoch regiónoch. Týmito investíciami sa otvoria nové príležitosti pre vytváranie pracovných miest – najmä pre ženy a mladých ľudí.

Čítajte aj: https://euractiv.sk/clanky/investicna-politika/europoslanci-odobrili-novy-fond-ma-odradzat-od-migracie-do-europy/

Dodatočné zdroje pomôžu zlepšiť kvalitu každodenného života ľudí a podnikateľské prostredie nielen v komunitách, z ktorých pochádzajú migranti, ale aj v hostiteľských a tranzitných krajinách.
Podľa EIB sa iniciatíva stáva jedným z nástrojov pomoci a hľadania riešení hlavných príčin migrácie.

„Blahoželám Slovensku k tomu, že patrí do prvej skupiny krajín – skutočne prvej –, ktoré prisľúbili príspevok pre iniciatívu EIB v oblasti hospodárskej odolnosti,” uviedol viceprezident EIB zodpovedný za ERI Dario Scannapieco. Verí, že príklad týchto krajín budú nasledovať aj ostatné štáty európskej dvadsaťosmičky.

 

https://euractiv.sk/rozhovory/buducnost-eu/utecenci-nie-su-pre-ludi-dovod-zavrhnut-uniu/

 

Dodal, že príspevky z uvedených piatich štátov sú míľnikom pre tento program a umožňujú okamžite zintenzívniť snahy v rámci spoločnej reakcie EÚ na problémy, ktoré predstavuje nútené vysídľovanie obyvateľstva a migrácia.

Nádej pre utečencov

„Investície v rámci Iniciatívy hospodárskej odolnosti sú o vzbudení nádeje a príležitostí pre utečencov, migrantov a miestne obyvateľstvo. Iniciatíva chce posilňovať odolnosť týchto regiónov, napríklad voči vplyvom sýrskej utečeneckej krízy. Ľudom v týchto krajinách musíme poskytnúť perspektívu, čo sa týka pracovných miest, základných služieb a udržateľného rozvoja,” odkázal Scannapieco.

Od spustenia ERI na konci roku 2016 EIB schválila 13 projektov, ktoré predstavujú financovanie vo výške jednej miliardy eur. Z výhod zo samotných pôžičiek partnerských bánk čerpá viac ako 600 malých a stredných podnikov, čo pomôže udržať viac ako 40 000 pracovných miest.