Právo na vodu: predvolebná téma

Autor: Gualberto107, Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Právo na vodu (Right to water) sa stala historicky prvou úspešnou Európskou občianskou iniciatívou. Tento nástroj participatívnej demokracie na európskej úrovni stvorila Lisabonská zmluva.

Jej organizátori sa po – podľa nich nie úplne uspokojivej odpovede z Európskej komisie – obrátili s otázkou o podpore iniciatívy na kandidátov na post predsedu Európskej komisie, ktorých navrhli hlavné európske politické strany.

Liberáli sa s iniciatívou nestotožnili

Pozitívnu reakciu dostali od kandidátky Zelených Ska Keller, sociálneho demokrata Martina Schulza a kresťanského demokrata Jean-Claude Junckera, i kandidáta európskej ľavice Alexisa Tsiprasa.

„Je povzbudivé, že štyri z piatich politických rodín v Európe sa zaviazali podporiť implementáciu vody ako ľudského práva“, reagoval podpredseda koordinačného výboru iniciatívy Jan Willem Goudriaan.

Podpory sa organizátori nedočkali od Guy Verhofstadta, lídra európskych liberálov. Organizátori si to vysvetľujú pozíciou nemeckých liberálov, ktorých šéf sa mal vyjadriť, že voda je ako chlieb, pre ktorý tiež existujú trhy. Organizátorom tiež neušlo, že druhý muž európskych liberálov, eurokomisár pre menové veci Olli Rehn zase podporuje liberalizáciu sanitačných služieb v programových krajinách – Grécku a Portugalsku.

Vypočutie

Počas verejného vypočutia v Európskom parlamente, ktoré sa konalo ešte vo februári a stretlo sa s mimoriadnym záujmom, väčšina europoslancov vyjadrila podporu hlavnej myšlienke iniciatívy, názory na to, či má byť voda a jej distribúcia verejný alebo súkromný statok sa líšili.

„Je dôležité, aby občania boli schopní platiť rozumné poplatky, ktoré odrážajú ich potreby, nie potreby akcionárov distribučných spoločností. Dnes už ani neváhajú, kým odstrihnú rodiny v problémoch od prístupu k vode“, tvrdia organizátori.  

Na vypočutí práve otázka odmietania liberalizácie debatu spolitizovala.

Prax v EÚ sa líši od krajiny ku krajine. Nikde sú poplatky za vodu vyššie a niekde nižšie ako na Slovensku. Sú aj krajiny, kde sa za vodu neplatí vôbec. To potom do diskusie vracia aj otázku šetrenia vodou ako vzácnym a obmedzeným zdrojom. Asi tretina občanov v EÚ už dnes dostáva svoju vodu od súkromných distribútorov, ktorí zväčša operujú podľa relatívne prísnych podmienok, čo sa týka cenotvorby a sociálnych ohľadov.

„Nikto by si nemal privlastňovať vodu a profitovať z nej“, tvrdí Erhard Ott, člen nemeckých odborov v oblasti služieb. „Voda nie je len produkt.“

Britský liberálny europoslanec Chris Davise zase pripomenul dobré fungovanie britského privatizovaného vodného systému. „Poskytovať kvalitnú vodu je drahé“, hovorí, pričom prizvukuje, že súkromný sektor je schopný zabezpečiť efektívnosť dodávok za prijateľné náklady.

„Organizátori (iniciatívy) sa snažia rozvrátiť nášu profesiu“, povedal zase Gérard Payen, prezident Medzinárodnej federácie súkromných operátov v distribúcie vody pre EurActiv.

Podľa nemeckého europoslanca Richarda Seebera (EĽS) musí EÚ rešpektovať rozdiely v distribučných systémov v členských štátoch. „Musíme sa v tomto držať zmluvy.“

Francúzska europoslankyňa Sophie Auconie (EĽS) upozorňuje, že sa v diskusii miešajú pojmy. Podporuje, aby bola voda ústavným právom pre všetkých, treba ale podľa nej rozlišovať medzi vodou ako verejným statkom a jej rozvodným a distribučným systémom, ktoré môžu byť spravované súkromne.

Vtedy ešte prebiehajúca občianska iniciatíva už prinútila Európsku komisiu vyňať dodávky vody zo smernice o koncesiách.

V marci Komisia zverejnila svoju oficiálnu reakciu s jednotlivými krokmi, ktoré bude presadzovať. Organizátorom a podporovateľom sa však napríklad nepáči, že sa nezviazala vyňať služby súvisiace s vodou z rokovaní o obchodnej dohode s USA. Odpoveď EK tiež zdôrazňuje autonómiu národných štátov, pokiaľ ide o služby distribúcie vody. Tu organizátori zase oponujú, že EÚ nemá problém tlačiť na Grécko v rámci programu presadzovanom Trojkou, privatizovať štátne podniky.

Pozitívne ale hodnotia záväzok presadzovať princíp práva na prístup k vode v rámci rozvojových politík, kde sa doteraz dávalo prednosť verejno-súkromným partnerstvám.

Komisia tiež ako odpoveď na iniciatívu ohlásila verejnú konzultáciu k revízii smernice o pitnej vode.

Slovensko a voda

Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku v spolupráci s predsedom výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mikulášom Hubom zorganizovala 24. marca diskusiu na tému občianskej iniciatívy.

V provom paneli vystúpili podpredseda EK Maroš Šefčovič, europoslankyňa Anna Záborská (KDH, EĽS), europoslanec Vladimír Maňka (SMER-SD, S&D), europoslanec Jaroslav Paška (SNS, EFD) a europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (SMER-SD, S&D).