Slovensko má štvrtú najhoršiu kvalitu vody na kúpanie v Únii

Čistenie mestského kúpaliska v Nitre pred letnou sezónou 2019. [TASR/Henrich Mišovič]

Európska environmentálna agentúra zaznamenala najviac vody na kúpanie s výbornou kvalitou na Cypre – 99 percent. Na Slovensku má podiel 56 percent, európsky priemer je 85 percent.

Cyprus, Grécko, Malta a Rakúsko majú najčistejšiu vodu na kúpanie v Európe. Vo štvrtok (6. júna) to oznámila Európska agentúra pre životné prostredie (EEA), kontrolný orgán EÚ so sídlom v dánskej metropole Kodaň.

Tieto štyri krajiny dostali „výbornú“ známku za najmenej 95 percent ich vody na kúpanie, uviedla Európska komisia a EEA.

Slovensko skončilo medzi krajinami EÚ na štvrtom mieste od konca s 56 percentami „výbornej“ vody na kúpanie.

Celková kvalita rastie

Na Cypre zaznamenali najvyššiu kvalitu vody až na 99,1 percentách všetkých tamojších miest určených kúpanie.

Kvalitu vody testovali v roku 2018 na vyše 22 tisíc plážach, riekach a jazerách v celej Európe, teda v 28 členských krajinách EÚ, ale aj v nečlenských štátoch ako Švajčiarsko a Albánsko.

Kvalita vody na kúpanie.

V 28 skúmaných členských krajinách EÚ dosiahlo „výbornú“ známku 85 percent miest na kúpanie. V porovnaní s rokom 2017 ide o mierny nárast, uviedla tlačová agentúra DPA.

Faktorom, ktorý sa o to pričinil, je vylepšenie čistenia odpadových vôd za posledné štyri desaťročia, oznámil šéf EEA Hans Bruyninckx. Ďalšie výzvy však zostávajú a je ich celá škála, od „odstránenia znečistenia plastami až po ochranu morského života“, dodal Belgičan Bruyninckx.

Slovensko na chvoste

Slovensko sa spomedzi 30 testovaných krajín umiestnilo na 27. mieste. Má štvrtý najhorší podiel „výbornej“ kvality vody, konkrétne 56,3 percenta.

Vody s „dobrou“ kvalitou majú podiel 28,1 percenta, „s dostatočnou“ a so „zlou“ kvalitou po 3,1 percenta. Z celkového množstva 32 bodov na kúpanie neboli 3 (9,4 percenta) kvalifikované.

Čo sa týka „výbornej“ kvality vody, horšie v Únii skončili len Rumunsko, Bulharsko a na poslednom mieste Poľsko.

Aj zvyšné dve krajiny Vyšehradskej skupiny sú však pod priemerom EÚ. Česko skončilo s 81,7 percenta na 17. mieste, Maďarsko s 72,3 percenta na 23. mieste.

Znečistenie odpadovou vodou

Testy z 30 krajín ukázali, že približne 1,3 percenta vody na kúpanie – celkovo 301 lokalít – dosahuje hodnotenie „zlá kvalita vody“, čo predstavuje riziko takých ochorení, ako je napríklad hnačka. To je mierny pokles oproti roku 2017.

Znečistenie odpadovou vodou, splaškami či výlučkami hospodárskych zvierat boli v roku 2018 hlavnými zdrojmi zlej kvality vody.

Únia chce viac odpadovej vody v poľnohospodárstve, Slovensku skôr chýba kvalitná závlaha

Európska komisia chce kvôli suchám zjednodušiť využitie vody z čističiek odpadových vôd na zavlažovanie pôdy. Na Slovensku poľnohospodárstvo ale nevytvára taký tlak na podzemné a povrchové vody ako na juhu Európy. Agrosektor viac trápi zastaraná závlahová sústava. 

Záplavy či husté lejaky môžu priniesť ďalšie znečistenie, ak ich odnesie do riek, jazier a morí, uvádza sa v správe.

Krajinami s najväčším počtom lokalít s vodou na kúpanie, ktorá vlani nespĺňala normy EÚ, boli Taliansko (89), Francúzsko (54) a Španielsko (50).