Elmar Brok: S republikánskou kandidátkou mám problém

„Je pre mňa veľmi ťažké rozhodnúť sa medzi McCainom, ktorého dobre poznám osobne a Obamom, ktorý bude pravdepodobnejšie znamenať nový začiatok v transatlantických vzťahoch“, hovorí Elmar Brok, ktorý je členom výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné veci ako aj Delegácie pre vzťahy so Spojenými štátmi.

„Ak však porovnám kandidátov na viceprezidenta, dávam prednosť demokratickej kandidátke“, odpovedá Brok na otázku, či uprednostňuje Joa Bidena. „To je divné, pretože ako kresťanský demokrat som obyčajne na strane republikánov“, priznáva europoslanec Brok.   

Spojené štáty sú podľa Broka slabšie ako boli pred ôsmymi rokmi. „To je fakt“, dodáva. „Dúfam, že po týchto ôsmych rokoch bude v transatlantických vzťahoch nový začiatok. A že spolu môžeme dať Západu novú kredibilitu. Táto kredibilita bola v minulých rokoch zničená“, hovorí.

Nemecký europoslanec z frakcie EPP-ED tvrdí, že je “pomerne kritický” pokiaľ ide o Georga Busha, pretože “Bush nikdy nemal skutočné partnerstvo s Európou”. „Jeden mohol viesť a ostatní museli nasledovať“, približuje poslanec svoje výhrady.

Od sumitu G20 vo Washingtone, ktorý sa bude konať 15. novembra očakáva nemecký konzervatívec, že prinesie „skutočné výsledky“. „Všetci sme vo veľkom neporiadku a vo veľkej kríze. G20 sa musí dohodnúť na nových pravidlách finančnej regulácie“.

Nemecký poslanec tvrdí, že finančná kríza prinútila spoločnosti v Európe pochopiť hodnotu jednoty a uvedomiť si, že „Európa je potrebná“. „Dokonca aj v Nemecku, kde boli mnohí proti euru a chceli si ponechať nemeckú marku, to dnes ľudia vidia inak“.


Celý rozhovor v anglickom jazyku si môžete prečítať tu