Gomart: Zodpovednosť za konflikt v Gruzínsku nesie aj USA a EÚ

Podľa experta IFRI na región Kaukazu viedla americké vojenská pomoc Gruzínsku prezidenta Saakašviliho k tomu že uveril, že má „v podstate voľnú ruku“ vo vzťahu k separatistickým regiónom, Abcházsku a Južnému Osetsku.

Keď gruzínsky prezident použil vojenskú silu na znovuzískanie kontroly nad Južným Osetsko, Rusko odpovedalo zdrvujúcou presilou. Gruzínske sily zatlačilo hlboko do vnútrozemia krajiny, čím podľa Gomarta nepriamo uštedrilo úder aj Spojeným štátom.

„Tu sa dotýkame limitov stratégie rozširovania NATO a najmä stratégie „proste to urobme“, presadzovanej mnohými americkými i európskymi expertmi, podľa ktorých sa môže NATO rozširovať bez toho, aby na to Rusko reagovalo“, tvrdí Gomart. Ako mylný sa podľa neho ukázal aj „všeobecne prevládajúci prístup“ v USA, že „je možné zmeniť celé regióny“ podporou vybraných miestnych lídrov.

„Zo strany USA tu podľa mňa máme značnú mieru ideologickej zodpovednosti.“

Európania zas podľa experta zistili, že ich stratégia podpory budovania právneho štátu v Rusku a na Kaukaze nefunguje, ak nie je podporená dostatočnou vojenskou silou. „Ak EÚ verí, že si vystačí len s podporou právneho štátu, je na nesprávnej ceste. Pokiaľ nie je EÚ braná vážne v oblasti bezpečnosti, bude mať mnoho ťažkostí keď bude chcieť, aby v Moskve zazneli jej slová o normách a hodnotách.“

Konflikt tak môže mať „paradoxný efekt“ – pred Európanov viditeľne postaví fakt, že sa musia postarať o svoju bezpečnosť bez spoliehania sa na USA. Nestane sa to samozrejme cez noc, nakoľko potrebné vojenské kapacity majú dnes len Británia a Francúzsko.

Gomart tiež verí, že EÚ mohla svoju stanu diverzifikovať zdroje energie a zbaviť sa závislosti od Ruska lepšie. „V rovine politickej komunikácie mali tendenciu – vedomú či nevedomú – prezentovať túto diverzifikáciu ako snahu izolovať Rusko. V každom prípade to tak interpretovala Moskva.“

Pokiaľ ide o dodávky surovín a trasy ropovodov a plynovodov – čo bola podľa expertov jedna za najdôležitejších príčin vojny – Gomart považuje odkaz Kremľa za jasný: „Nič na Kaukaze sa bez nás neudeje.“ Tieto slová sú podľa neho adresované priamo Azerbajdžanu, ktorý má tendencie nasledovať Gruzínsko v posilňovaní vzťahov s Európou a USA cez spoluprácu v energetike a budovanie vojenských kapacít.

Odkaz je „extrémne explicitný“ najmä vo vzťahu k regiónu Náhorného Karabachu, o ktorý sa prie Arménsko a Azerbajdžan. „Nemožno vylúčiť vojenské riešenie“, varuje Gomart.

Napriek tomu si expert myslí, že stratégia diverzifikácie dodávok energie nemusí Moskvu iritovať. „Pokiaľ ide o projekt Nabucco, naplno môže pracovať len s ruským a iránskym plynom. Nie je to inkompatibilné s intenzifikáciou energetických vzťahov s Ruskom.“

Plné znenie interview nájdete vo francúzskom jazyku na tejto linke.