Je to o vášni pre Istanbul

Zeynep, gratulujeme k menovaniu za veľvyslankyňu podujatí Istanbul 2010 – Európske hlavné mesto kultúry. Aké budú Tvoje úlohy a ambície? Ako to bude vplýva na tvoju prácu novinárky?

Novinári majú veľmi dobré kontakty. V 80. rokoch som pracovala ako novinárka v Bruseli, takže tam poznám veľa ľudí, ktorí môžu pomôcť. Mojou úlohou vo vzťahu k Istanbulu 2010 je medzinárodne reprezentovať moje mesto pri kontaktoch s mojimi kolegami novinármi a v komunikácii s ľuďmi, ktorých dúfam privítame ako návštevníkov mesta. Je to úloha sprostredkovateľa odkazu.

Ako sa projekt vyvíja? Myslíš si, že naplní očakávania? Čo si tom myslia Turci?

Istanbulčania sú zvyknutí hostiť veľké medzinárodné konferencie, ale toto je po prvýkrát čo hostia takéto veľké podujatie trvajúce takmer jeden rok. Nevyhnutne boli v prvých štádiách problematické momenty v organizácii. V takom veľkom meste je veľa konfliktných záujmov. Niektoré očakávania nemohli byť naplnené, čo viedlo k sklamaniu. Konečný výsledok je ale séria skvelých projektov, z ktorých budú profitovať návštevníci Istanbulu ale aj jeho obyvatelia. Istanbulčania svoje mesto milujú. Sú zároveň hrdí, ak môžu svoju vášeň zdieľať s návštevníkmi zo zahraničia.

Čo hovoríš tým, ktorí tvrdia, že Turecko nie je v Európe a že Istanbul je v Európe iba z polovice a z tej druhej sa nachádza v Ázii?

Keď čítam The Economist tak vidím, že píšu o Gruzínsku ako o európskej krajine. Ak sú krajiny ako Gruzínsko a Cyprus nazývané európske, potom je Turecko tiež európske. Byzantská ríša bola kolískou východnej kresťanskej cirkvi a Anatólia bola kolískou helénskej civilizácie, o ktorej dnes hovoríme ako o koreňoch západnej kultúry. Turecko je zakladajúci člen Rady Európy a hrá kľúčovú úlohu v mnohých európskych organizáciách. Geografický argument neobstojí.

Tureckí lídri niekedy hovoria, že Turecko má „alternatívu“, ak by mu bol odmietnutý vstup do EÚ. Myslíš si, že je správne to takto povedať?

Nie nemyslím si to. Na jednej strane má Turecko určite dôležitú úlohu v regióne – vo východnom Stredomorí a na južnom Kaukaze. Tým, že posilňujeme priateľské vzťahy so susednými krajinami ako je Sýria či Irán prispievame k mieru a prosperite vo svete ako aj k prosperite vlastných občanov.

Turecko má ale aj európsku úlohu. Mnoho Turkov žije v západnej Európe a krajiny EÚ sú hlavným obchodným partnerom Turecka. Naplnenie európskej úlohy Turecka samozrejme vyžaduje dobrú vieru aj na strane európskych lídrov. Oficiálnym cieľom prístupových rokovaní, ktorý schválili všetky členské krajiny EÚ je plné členstvo Turecka. Odskočiť od toho, by znamenalo nesplniť to, na čom sa sami dohodli.

Ty si veľmi moderná žena, ale v Turecku sú stále problémy s „vraždami zo cti“ a inými praktikami zo starých čias. Ako ty vidíš vývoj v správaní ľudí?

Zdanie samo nestačí na to, aby sa dalo povedať, či je niekto moderný alebo nie.

Ja som skôr v mnohých otázkach umiernene konzervatívna. Jedna vec mi je ale jasná: v Turecku ani v žiadnej inej súčasnej spoločnosti nie je pre takéto kriminálne činy, ktoré sú niektorými označované za „vraždy zo cti“, žiadne miesto. V modernej spoločnosti môže z takéhoto správania prameniť len hanba.

Mentalita sa v Turecku mení s tým, ako sú ľudia vzdelanejší a tolerantnejší. Prístupový proces do EÚ hrá v rozširovaní obzorov ľudí dôležitú úlohu.

Ak by naši čitatelia mali čas a peniaze ísť do Turecka, čo by podľa teba mali vidieť z programu hlavného mesta kultúry?

Let do Istanbulu trvá zo západnej Európy iba tri hodiny. Ľudia môžu prísť na víkend alebo krátku dovolenku. V programe je množstvo vecí – od koncertov, výstav, premietaní filmov až po divadlo. Každý týždeň je to niečo nové.

Hlavné je ale užiť si mesto. Navštíviť úžasné zbierky v paláci Topkapi, zjesť čerstvo ulovenú rybu v reštaurácii na rybom trhu Besiktas a plaviť sa loďou cez Bosporus. Toto všetko je Istanbul a ju tu na to, aby si ho všetci užili.