Kanadská ropa asi skončí na WTO

Zdroj: SDKÚ-DS

Dohoda o voľnom obchode s Kanadou má vraj prispieť ročne k rastu kanadského HDP o 12 miliárd dolárov. Čo má priniesť Európe?  

Každoročne dodatočný ekonomický rast vo výške zruba 15 miliárd eur. Pre obe strany to znamená desaťtisíce pracovných príležitostí.

Má dnes Európa, ktorá je po uši vo vlastných ekonomických problémoch kapacitu vyjednať komplexnú a výhodnú obchodnú dohodu? 

Priama odpoveď je áno. Tieto dohody sú štruktúrované tak, aby jasne zvýhodňovali obe strany. Aj preto sa zatiaľ rokovania vyvíjajú veľmi hladko. Tiež je veľmi dôležité povedať, že pravé v týchto ťažkých časoch takáto dohoda slúži ako injekcia na akceleráciu ekonomického rastu.

Ozývajú sa z Kanady hlasy (Council of the Canadians), že Európa bude musieť prijať ropu z enviromentálne problematických kanadských dechtových pieskov…   

Je to jedna z kontroverzných tém v CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) dohode, o ktorej ešte rozhodne budeme počuť a s najväčšou pravdepodobnosťou skončí na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Osobne sa prikláňam k silným argumentom Kanady. 

Na sklonku minulého volebného obdobia vzťahy Kanada-EÚ narušil spor o zákaz dovozu tuleních produktov. Malo to nejaký vplyv na túto dohodu?  

To je ďalší kontroverzný bod, ku ktorému ja mam veľmi jasný názor. Vyjednávatelia sú si toho vedomí a aj preto bol vyčlenený z vyjednávaní a rozhodnúť o ňom bude musieť arbitrážny súd a WTO. Škody, ktoré sú však už spôsobené, už nikto nenahradí.