Peter Šťastný: Sarah Palin by bola lepšia viceprezidentka

Peter Šťastný, MEP

  • Prekvapilo Vás, s akým náskokom vyhral prezidentské voľby demokrat Barack Obama?

Ani veľmi nie. McCain po dlhšom vyrovnanom súboji potreboval v deň volieb väčší zázrak, a ten sa neudial.

  • Čo si myslíte, že bol najväčší faktor v Obamovom víťazstve?

Bezpochyby to rozhodla ekonomická situácia. Za krátku chvíľu tesne pred voľbami prišlo úžasne veľa negatívnych správ o stave a perspektíve amerického hospodárstva. Mnohí experti to prirovnávajú k veľkej depresii koncom 20. a začiatkom 30. rokov minulého storočia. Krajinu opantal strach a obavy. V takomto prostredí Obama predsa len predstavoval väčšiu zmenu. Práve v tých dňoch to prešlo z vyrovnaného súboja na jednoznačné vedenie demokratického kandidáta.

  • Podľa prieskumov si Obamu v Bielom dome želala väčšina Európy, verejnosti i politikov, ktorí tvrdili, že bude pre oživenie a posilnenie transatlantických vzťahov lepší. Súhlasíte?

Ale áno, no nie vo všetkom. Bush mal nesmierne náročne obdobie s množstvom závažných rozhodnutí. Európania nie vždy súhlasili a vzťahy sa naštrbili.

  • Čím si vysvetľujete McCainovu nepopularitu v Európe?

McCain je republikán, teda ideologicky napravo. Americkí demokrati sú teda naľavo, no v Európe by boli ďaleko vpravo od stredu. Z toho logicky vyplýva, že Európa má bližšie k Obamovi. Európania ho tiež zrejme spájajú s Bushom, čo bola priorita Obamovej mediálnej kampane. Treba tiež povedať, že pre väčšinu Američanov je McCain skutočne uznávaný národný hrdina.

  • Myslíte si, že Európa má v súvislosti so zmenou lídra v USA prehnané očkávania?

Bezpochyby. Veľa sa toho nezmení, ale ľudia si často interpretujú kampaň po svojom.

  • Ako ste sa pozerali na viceprezidentských kandidátov? Váš kolega zo skupiny EPP-ED Elmar Brok sa pre EurActiv vyslovil, že pokiaľ ide o viceprezidentských kandidátov dával prednosť Joeovi Bidenovi pred Sarah Palin, hoci normálne ako konzervatívec podporuje republikánov…

Elmar je môj blízky kamarát, ale chápem jeho postoj. Je starší a skúsený v zahraničnej politike, tak ako Biden. Cez prizmu zahraničnej politiky mal pravdu. Veď preto si Obama Bidena vybral. Na vyváženie. McCain je skúsený “harcovník” a vyvažoval iné stránky. Pre neho aj pre mňa bola Sarah Palin rozhodne lepšia kandidátka na viceprezidentku ako Biden.

  • Brok tiež povedal, že Bush nikdy nemal skutočné partnerstvo s Európou, myslíte si, že je to pravda?

Elmar má vysoké nároky. Už som povedal, že Bush bol úžasne vyťažený problémami, ktoré nikto nečakal. Vo svojom druhom období sa vzťahy výrazne zlepšili hlavne po návšteve Bruselu a ďalších miest. Post-sovietske satelity majú asi iný názor na partnerstvo.

  • Mala by sa podľa Vás východná Európa obávať straty privilegovaného partnerstva, ktorý mala s Bushovou administratívou?

Nielen východná Európa, ale celá Európa by sa mala snažiť, aby transatlantické vzťahy boli v budúcnosti lepšie ako je dnešné privilegované partnerstvo.

  • Čo očakávate, aj vzhľadom na výsledok volieb, od summitu G20 15. novembra vo Washingtone, kde budú lídri hľadať spoločnú odpoveď na globálnu finančnú krízu?

Čo najväčšiu jednotu a zhodu. Nech to prinesie dobrú dávku dôvery. Tá je v týchto chvíľach globálne úzkoprofilová a veľmi, veľmi žiadúca.