Ron Asmus: Vzťahy medzi EÚ a USA sú zrelé na upgrade z Lisabonu

zdroj: GMF website

Podľa Asmusa dozrel čas na to, aby Obama predniesol zásadnú prejav, v ktorom načrtne plán pre konsolidovanie a posilnenie vzťahov medzi EÚ a USA.

Táto reč by mohla prísť na začiatku roku 2010, keď Lisabonská zmluva prinesie inštitucionálne inovácie. Budúci summit EÚ a USA sa uskutoční pod záštitou Španielskeho predsedníctva.

Lisabonská zmluva je síce novým podnetom, ale bude to vyžadovať aj väčšie angažovanie sa USA, niekoho, "kto vystúpi z radu, chytí opraty spojí jednotlivé kúsky dohromady a pretaví to do prejavu“.

V súčasnosti sú iniciatívy USA a EÚ príliš nekoordinované a vznikajú "ad hoc", hovorí expert. „Americkí diplomati prichádzajú do Bruselu v húfoch a hľadajú svoje náprotivky v európskej hierarchii, ale neexistuje tu žiadny plán. Je to pokus-omyl“, tvrdí.

Pokiaľ ide o obsadenie vrcholných postov v rámci novej štrukury EÚ, Asmus je presvedčený, že USA by preferovali „silné globálne osobnosti“. Tím Tonyho Blaira a Carla Bildta (švédsky minister zahraničia) by bol z amerického uhla pohľadu "perfektný".

„Menej prominentný tím by bol pochopiteľne sklamaním“ a dodáva, že „chceme ľudí, ktorí už preukázali líderstvo a vedia, ako dať do pohybu veci na medzinárodnej scéne.“

Ohľadom krátiaceho sa času do summitu v Kodani, Asmus verí, že by bolo "lepšie pre nás všetkých, ak by Kodaň bola budúci rok a nie tento rok“, pretože americká diskusia "ešte nie je v takom pokročilom alebo vykryštalizovanom štádiu“ ako v Európe.

Napriek tomu ale verí, že budeme schopní nájsť kreatívny kompromis, ktorý umožní, aby sme niečo z Kodane priniesli, ale tiež stanoví "relatívne jasný deadline pre ďalší krok“.


Celý rozhovor v anglickom jazyku nájdete na tejto linke