A. Merkel je proti rozširovaniu v dohľadom čase

merkel, cdu, csu

 

Krátka správa

Na 10. medzinárodnom fóre Bertelsmann Foundation mala kancelárka Angela Merkel kľúčový prejav k budúcej európskej politike Nemecka. Budúci rok preberá Berlín rotujúce predsedníctvo EÚ.

V prejave sa vyslovila za „konzistentnú susedskú politiku“ – práve susedská politika má byť jednou z priorít budúceho Nemeckého predsedníctva EÚ. Na margo Turecka poznamenala, že krajina musí splniť všetky prístupové kritériá, vrátane vyriešenia cyperskej otázky. Členstvo Ankary v EÚ tak úplne nevylúčila, aj napriek predchádzajúcim vyjadreniam, podľa ktorých jej vláda preferuje inú formu partnerstva medzi EÚ a Tureckom, takzvané „privilegované partnerstvo“.

Na druhej strane A. Merkel prakticky vylúčila ďalšie rozširovanie EÚ. Po prijatí Bulharska a Rumunska do Európskej únie, prípadne balkánskych krajín, ktorým bolo sľúbené členstvo,  a vyriešení otázky vstupných rozhovorov s Tureckom by podľa nej v „dohľadnom čase“ nemalo dôjsť k ďalšiemu rozšíreniu Únie. Nemecká kancelárka sa tým postavila proti možnosti prijatia Ukrajiny, či dokonca krajín Severnej Afriky. Podľa nej si musí EÚ definovať svoje “vnútorné a vonkajšie hranice”.

Fórum Bertelsmann Foundation, ktoré sa koná pravidelne každý rok, sa tento rok venovalo budúcnosti EÚ. Zúčastnil sa na ňom aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, premiéri Belgicka a Maďarska, i ďalší zahraniční politici.