Ako obísť embargo?

Švajčiarsko sa na sankciách Západu voči Ruskej federácii nezúčastňuje. Odvetné opatrenia ruskej strany sa ho preto netýkajú. Túto skutočnosť sa podľa amerického denníku Wall Street Journal pokúsili využiť niektorí výrobcovia potravín z Európskej únie.

O snahe o obchádzanie potravinových exportov z únie mal v utorok informovať švajčiarsky Federálny úrad pre poľnohospodárstvo. Jeho predstavitelia oznámili, že zamietli žiadosti vývozcov ovocia, zeleniny aj iných potravín, ktorí sa pre svoj tovar snažili získať švajčiarsky pôvod. Bližšie informácie o konkrétnych spoločnostiach však odmietli zverejniť.

Hovorca úradu Jürg Jordi uviedol, že takýto postup nie je možný: „Švajčiarsko musí potravinám povinne vydávať hygienické osvedčenie, čo nie je možné, pokiaľ sú vyrobené mimo jeho hraníc.“

Švajčiari sa už skôr zaviazali, že sankcie nebudú obchádzať ani na žiadosť ruských firiem. Napriek tomu budú zrejme tamojší výrobcovia z obchodnej vojny medzi Západom a Moskvou profitovať a zvýšia svoj export do Ruska.

Spoločnosť InterCheese AG kontaktovali viacerí z jej ruských zákazníkov, ktorí hľadajú alternatívnych dodávateľov na východný trh. Firma by tak mohla zastúpiť výpadky európskych syrov ako gouda či mozzarella, ktoré sú na ruskom trhu zakázané.

Ako zbohatnúť?

Zatiaľ čo Švajčiarsko odmietlo potravinové embargo obchádzať, iné krajiny s tým nemusia mať problém. Východoeurópske médiá informovali, že stúpol vývoz morských plodov z Bieleruska, ktoré nemá more.

Ďalším dôsledkom ruského zákazu pre potraviny z EÚ je aj nárast cien potravín. Ceny v moskovských obchodoch vzrástli o 6 % za jediný týždeň, uvádza to spravodajská spoločnosť BBC.

Napriek snahe o nahradenie dovozu z Európy sa potraviny v niektorých regiónoch nedarí substituovať. Na ostrove Sachalin sa tak napríklad ceny kuracieho mäsa zdvihli o 60 %.

Situáciu na ruskom trhu údajne čoraz viac zneužívajú rôzni špekulanti, ktorí sa začali špecializovať na pašovaný tovar zo západnej Európy. Úrady sľúbili zasiahnuť voči všetkým, ktorí stav na ruskom zneužijú.