AKP je anti-sekulárna, ale nie dosť na zákaz

Recep Tayyip Erdogan

Pozadie

Od šesťdesiatych rokov zakázali súdy v Turecku viac ako 20, väčšinou islamistických alebo kurdských politických strán, pretože mali predstavovať hrozbu pre sekulárne princípy štátu. Takýto osud postihol aj stranu, ktorá bola predchodcom Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), vtedy ale ešte nedosahovala jej dnešnú popularitu.

Podanie na Ústavný súd vyplnil generálny prokurátor. Nežiadal v ňom len zákaz AKP ale aj zákaz politickej činnosti na päť rokov pre premiéra Erdogana, prezidenta Abdullaha Güla a 69 ďalších členov AKP.

Otázky

Šesť z jedenástich sudcov sa priklonilo k názoru, že existujú dostatočné dôvody na to, aby stranu Spravodlivosti a rozvoja (AKP) zakázali. Na prijatie rozhodnutia, je však potrebná dvojtretinová väčšina, v tomto prípade sedem sudcov. AKP pod vedením premiéra Recepa Tayyipa Erdogana teda prežila.

Súd ale vyhlásil, že strana je „centrom anti-sekulárnych aktivít“, čo je v krajine, kde armáda viedla niekoľko štátnych prevratov proti údajne anti-sekulárnym vládam, vážne obvinenie. Sudcovia sa preto veľkou väčšinou zhodli, že bude namieste ak odstrihnú stranu od polovice štátnych zdrojov na tento rok. Chcú tak vyslať “vážne varovanie” politickej strane, aby nespochybňovala tradičné oddelenie štátu a náboženstva.

Súdny proces pozorne sledovala aj EÚ, podľa nej však nebol celkom v súlade s demokratickými štandardmi, ktoré očakáva od svojho potenciálneho člena.

“V normálnej európskej demokracii, sa politické otázky diskutujú v parlamente a rozhodujú vo voľbách, nie v súdnych sieňach”, povedal v marci komisár pre rozšírenie Olli Rehn. Konečný rozsudok ale Únia privítala s úľavou, pretože od neho očakáva, že uvoľní politické napätie medzi islamistickými a sekulárnymi silami v krajine a že bude skôr viesť k politickej stabilite.

Len tri dni pred vynesením rozsudku vybuchli v Istanbule dve bombové nálože, ktoré zabili 16 ľudí a zranili ďalších 150. Premiér Erdogan sa pokúšal spojiť útok s prípadom zákazu jeho strany, väčšina názorov sa prikláňa k tomu, že išlo o dielo kurdskej teroristickej skupiny PKK.

Pozície

“Dúfam, že strana vyhodnotí výsledok procesu veľmi dôkladne a zoberie si z toho odkaz, ktorý tam je”, povedal Hasim Kilic, predseda súdu. 

Premiér Tayyip Erdogan uviedol, že rozhodnutie súdu odstránilo pochybnosti a potvrdilo záväzok voči sekulárnemu systému. “Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorá nikdy nebola ohniskom anti-sekulárnych aktivít, bude pokračovať v obrane najzákladnejších princípov republiky”, zdôraznil.

“Turecko stratilo veľa času a energie. Teraz sa musíme sústrediť na budúcnosť bez ohliadania sa za minulosťou a kompenzovať to, čo sme medzičasom stratili.”

Eurokomisár Olli Rehn “s potešením prijal správu o rozhodnutí Ústavného súdu” a vyzval Turecko, aby sa teraz “s plným nasadením sústredilo na reformy a modernizáciu krajiny”.

Britský liberálny europoslanec Adrew Duff, podpredseda spoločného parlamentného výboru EÚ –Turecko, ktorý prípad sledoval v Istanbule, považuje rozsudok za “múdre rozhodnutie a povzbudzujúci signál, že islam a moderný svet sú kompatibilné”. Dodal tiež, že to zbaví “Turecko-skeptické” Predsedníctvo výhovorky, a naštartuje prístupové rokovania.

“Toto rozhodnutie neznamená, že strana bola zbavená všetkých obvinení”, povedal pre New York Times Mithal Sancar, profesor práva na univerzite v Ankare.

“Skrátenie finančných prostriedkov strane znamená, že dôkazy o anti-sekulárnych aktivitách tam boli, ale neboli dostatočné na to, aby stranu zakázali. Preto ju varovali, aby bola opatrná vo svojich krokoch, aby sa vyhla zákazu v budúcnosti.”