Amnesty International: EÚ je spoluzodpovedná za smrť migrantov v Stredozemnom mori

Ilustračný obrázok [EPA/STRINGER]

Počet ľudí, ktorí sa snažia dostať do Európy cez Stredozemné more klesá. Počet úmrtí migrantov však narastá. Vlády európskych štátov chcú týchto ľudí udržať mimo Európy a nie im pomôcť, hovorí odborník na migráciu z Amnesty International.

Štáty Európskej únie sú zodpovedné za vysoký počet mŕtvych migrantov v Stredozemnom mori počas tohto leta. Vyhlásila to v stredu (8. augusta) medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI).

Tvrdí, že podporovanie líbyjskej pobrežnej stráže v tom, aby nedovoľovala lodiam s migrantmi vyplávať zo severnej Afriky smerom do Európy, a ich vracanie nazad do Líbye bráni dôležitej práci mimovládnych organizácií.

Trumpa teší postoj Ríma k migrácii a Rusku. V Conteho vláde má prirodzeného spojenca

Americký prezident Donald Trump ocenil talianskeho preméra Conteho za ráznu protiimigračnú politiku jeho vlády. Spolu chcú budovať lepšie vzťahy s Ruskom. Nezhodujú sa však v otázke iránskych sankcií či výdavkov na obranu.

„Aj napriek poklesu počtu ľudí, ktorí sa snažili dostať cez Stredozemné more počas posledných mesiacov, počet úmrtí na mori narástol. Zodpovednosť za narastajúci počet obetí padá priamo na vlády európskych krajín, ktoré sa viac zaujímajú o udržanie ľudí mimo Európy ako o zachraňovanie životov,“ povedal výskumník Amnesty International, ktorý sa venuje oblasti migrácie a azylu Matteo de Bellis.

Ako v tlačovej správe informovala Kristína Kironská z AI Slovensko, „nárast počtu utopených sprevádza dramatický nárast počtu ľudí, ktorí sú svojvoľne zadržiavaní v preplnených záchytných centrách v Líbyi“. Počet zadržaných počas posledných mesiacov vzrástol na viac než dvojnásobok – zo 4400 v marci na viac než 10 tisíc na konci júla.

Tisíce demonštrantov protestovali v Mníchove proti tvrdej imigračnej politike

Približne 25 tisíc demonštrantov prišlo cez víkend vyjadriť nesúhlas s tvrdou politikou bavorskej strany CSU, ktorá vládne s kancelárkou Angelou Merkelovou, a s jej „politikou strachu“ voči migrantom.

„Vlády európskych krajín tajne spolupracujú s líbyjskými orgánmi pri zadržiavaní utečencov a migrantov v Líbyi i napriek tomu, že musia v rukách líbyjskej pobrežnej stráže a v záchytných centrách v Líbyi čeliť príšernému zaobchádzaniu,“ dodal de Bellis, podľa ktorého sú plány na rozšírenie tejto politiky externalizácie v celom regióne hlboko znepokojujúce.

Od začiatku tohto roka zomrelo v Stredozemnom mori podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu spolu 1514 migrantov, z toho 721 v júni a júli.