Ankara: Turci začínajú byť antieurópski

 

Krátka správa

Turecký minister zahraničia Abdullah Gul v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že medzi „umiernenými liberálnymi ľuďmi“, ktorí doteraz podporovali prozápadnú orientáciu Ankary, sa začínajú šíriť antieurópske a protiamerické nálady. „Nebude dobré, ak naši mladí, dynamickí, vzdelaní a ekonomicky aktívni ľudia zatrpknú, ak sa zmení ich prístup a pocity. Zmenilo sa ich zmýšľanie o globálnej politike a strategickým otázkam. Je to nebezpečné,“ uviedol Gul.

Vlnu antiamerkanizmu podľa Gula vyvolala najmä podpora útokov Izraela na Hizballah v Libanone zo strany Washingtonu, no aj jeho spojenie s irackou vládou, ktorá nepriamo podporuje kurdské gerily, pôsobiace na hraniciach Iraku. Čo sa týka EÚ, turecký minister zahraničných vecí je presvedčený, že nevyriešený Cyperský problém „otravuje“ proces prístupových rokovaní Turecka s EÚ.

Európska komisia by v októbri mala predstaviť pravidelnú hodnotiacu správu o reformnom pokroku Ankary a napĺňaní prístupových kritérií na členstvo v Únii. Očakáva sa, že najväčším problémom Turecka bude jeho neochota otvoriť svoje prístavy a vzdušný priestor pre dopravné prostriedky južného Cypru, k čomu ho EÚ zaviazala minulý rok pred začatím prístupových rokovaní.

Gréckocyperská vláda v Nikózii je odhodlaná zablokovať akýkoľvek ďalší postup v rokovaniach, aby Ankaru donútila k ústupkom – čo by v októbri mohlo viesť až k pozastaveniu prístupových rokovaní Turecka. Minister Gul však v rozhovore zdôraznil, že pre ktorúkoľvek zvolenú vládu v Turecku by bolo „nemožné“ získať podporu parlamentu pre takýto krok, kým Nikózia rovnako nestiahne svoje veto obchodnej dohody EÚ s tureckou enklávou na Severnom Cypre.

Ministri zahraničných vecí EÚ sa v roku 2004 dohodli na ukončení izolácie Severného Cypru po tom, čo jeho obyvatelia v referende schválili plán OSN na znovuzjednotenie ostrova (rozdeleného od roku 1974) – zatiaľ čo grécki Cyperčania ho odmietli. Situácia sa obrátila k lepšiemu až začiatkom tohto mesiaca, keď lídri sporných strán súhlasili s obnovením dialógu a mierových rokovaní pod záštitou OSN.

Otázka potenciálneho tureckého členstva v EÚ a s ním súvisiaci Cyperský problém budú určite dominantným politickým problémom aktuálneho Fínskeho predsedníctva EÚ. Fínsky premiér Matti Vahnanen začiatkom júla vyhlásil, že bude považovať sa svoje osobné zlyhanie, ak dôjde k pozastaveniu prístupových rokovaní Turecka, zatiaľ čo minister zahraničných vecí Fínska Erkki Tuomioja nedávno povedal europoslancom, že z dlhodobého hľadiska je pre Európu lepšie mať demokratické Turecko v klube.

Obaja však zároveň zdôraznili, že kľúčom k dosiahnutiu pokroku zostáva splnenie záväzku Ankary umožniť na svoje územie prístup cyperským plavidlám a lietadlám.