Armáda EÚ nenašla podporu v členských krajinách

Jens Stoltenberg, Philip Breedlove (zdroj: www.nato.int)

Pozitívne, aj to iba v dlhšom horizonte, sa o víkendovom návrhu Jeana-Clauda Junckera vyjadrujú v Nemecku a vo Fínsku. Oveľa častejšie sú varovné hlasy, že európska armáda by v kontexte NATO vytvárala neželanú duplicitnú štruktúru.

„Je to veľmi riskantná idea,“ povedal poľský minister zahraničných vecí Grzegorz Schetyna pre domáce rádio Zet. Podľa lotyšskej premiérky Laimdoty Straujumovej sa treba v prvom rade pýtať na financovanie, ale Junckerov nápad by mohla prekonzultovať júnová Európska rada.

Hovorca britskej vlády naopak vyhlásil, že obrana jasne nepatrí do kompetencií Európskej únie, a preto ani "neexistuje vyhliadka" na spoločnú európsku armádu.

Slovenské ministerstvo obrany tiež naďalej preferuje euroatlantickú spoluprácu. Chce sústrediť na posilňovanie Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky (SBOP) EÚ v zmysle rozhodnutí Európskej rady z decembra 2013.

„Pre Slovensko je aj naďalej hlavným garantom bezpečnosti Severoatlantická aliancia,“ povedala pre EurActiv.sk hovorkyňa MO SR Martina Balleková.

Na Junckera reagovala aj opozičná strana Most-Híd. "Nevidím dôvod na budovanie dvoch paralelných armád. Už máme NATO a vznik európskej armády, ktorá by bola malým NATO, nemá zmysel," myslí si poslanec Mosta-Híd Gábor Gál. Pripomenul, že viaceré členské krajiny NATO si v Aliancii neplnia svoje záväzky. Namiesto budovania nových ozbrojených síl by sa mala podľa Mosta-Híd posilniť prítomnosť NATO v Európe. 

NATO: Investujte viac, ale efektívne

22 z 28 členských krajín únie sú súčasťou NATO. Súčasné krízy odhalili, že obrana a bezpečnosť sú najslabšími článkami európskeho integračného projektu, píše vo svojom článku pre Wall Street Journal bývalý generálny tajomník NATO Javier Solana.

„Roky nekoordinovaných škrtov vo vojenských výdavkoch oslabili úlohu EÚ v multipolárnom svete. […] Zmluva o Európskej únii si pritom vyžaduje aj dovoľuje oveľa viac pokiaľ ide o spoločnú obrannú a bezpečnostnú aktivitu,“ vysvetlil Solana.

Jeho súčasný nástupca na pozícií šéfa NATO Jens Stoltenberg dnes vyzval Európu, aby všetky jej snahy dopĺňali alianciu. Zdôraznil však, že akékoľvek rozhodnutia sú v tejto oblasti plne v jej kompetencii.

Na rovnakej tlačovej konferencii so Stoltenbergom najvyšší veliteľ síl NATO v Európe Philip Breedlove ocenil doterajšiu koordináciu s EÚ. „Musíme sa ale vyvarovať zdvojovaniu, pretože naše investície musia byť uvážené,“ upozornil americký generál.

Iba štyria členovia NATO (USA, Veľká Británia, Estónsko a Grécko) vydali v roku 2013 na obranu viac ako 2 % HDP.

EurActiv.sk/TASR