Ashtonová získala právo rečniť pred OSN

foto: zdroj- oficiálna stránka španielskeho predsedníctva (2010)

Predíde sa tým podobným problémom, k akým nedávno došlo. Hoci je totiž EÚ najväčším poskytovateľom pomoci v povodňami zasiahnutom Pakistane, šéfka EÚ pre zahraničie  Catherine Ashton sa na nedávnom špeciálnom stretnutí venovanom Pakistanu nemohla k danej záležitosti vyjadriť. Odkaz Únie nakoniec predniesol belgický minister zahraničných vecí Steven Vanacker, keďže Belgicko je v súčasnosti predsedníckou krajinou EÚ.

„Je to protokolárna záležitosť. Ešte sa to nepodarilo vyriešiť. Nevieme presne, čo dostaneme a ako to dostaneme, ani nevieme, kedy to dostaneme. Dúfame, že sa tak stane v nasledujúcich dňoch,“ povedal pre EurActiv ohľadne nových práv v OSN zdroj z Európskej rady, ktorej predsedá Herman Van Rompuy.

Celú záležitosť začal list Catherine Ashton generálnemu tajomníkovi OSN Ban Ki-munovi. Tá ešte stále čaká na odpoveď a ďalšie podrobnosti preto nie sú známe, prezradil zdroj.

Doposiaľ mala Európska únia v OSN len pozorovateľský status. Po ratifikácii Lisabonskej zmluvy, ktorá vytvorila posty šéfa EÚ pre zahraničie a prezidenta EÚ, sa ale zvýšila naliehavosť zmeniť postavenie Únie v OSN.

Podľa poľského denníka Rzeczpospolita boli niektoré členské štáty EÚ ako Francúzsko, či Veľká Británia zo začiatku proti, lebo sa obávali straty svojho vplyvu v Bezpečnostnej rade. Napokon však súhlasili s kompromisom, podľa ktorého bude mať šéfka európskej diplomacie Ashton právo vyjadrovať sa v mene EÚ pred Valným zhromaždením, nie však v Bezpečnostnej rade.

Žiadosť Európskej únie pravdepodobne spôsobí, že aj ostatné organizácie ako Arabská liga, Africká únia, či ASEAN budú žiadať podobné postavenie. Odpoveď, ktorú však dostanú, nie je ešte jasná, keďže OSN nechce veľmi otvárať Pandorinu skrinku s novými právami na prejav.