Bieloruská opozícia: Lukašenko ako odvetu za sankcie posiela do Únie migrantov

Vojenské stany v litovskom centre pre migranov v Pabrade. [EPA-EFE/Valda Kalnina]

Podľa bieloruskej opozície sa prezident Lukašenko inšpiroval inými autoritárskymi režimami a pri tlaku na blok zneužíva migrantov, najmä z Iraku. Bagdad už avizoval, že pašovanie vlastných občanov preverí.

Bieloruské opozičné médiá prišli s obvinením, že zvýšený prílev migrantov, pre európske vlády citlivú záležitosť, zámerne umožňuje autokratický prezident Alexandr Lukašenko – ako odvetu za sankcie Európskej únie uvalené na jeho režim.

Predseda Európskej rady Charles Michel počas návštevy litovskej pohraničnej dediny Medininkai tento mesiac povedal, že „skutočne je podozrenie, že v tom zohráva úlohu bieloruský režim“.

Litva minulý týždeň oznámila, že na hranici s Bieloruskom postaví zábrany, aby tak zastavila prúd migrantov z Afriky a Blízkeho východu, ktorí prichádzajú z bývalej sovietskej republiky.

Litva otvorí na hraniciach s Bieloruskom tábor pre migrantov

Litva oznámila, že otvorí nový tábor pre migrantov, prichádzajúcich zo susedného Bieloruska. Podľa miestnej vlády zneužíva Minsk utečencov a tlačí tak na EÚ.

Litovská pohraničná stráž zatiaľ tento rok zadržala vyše 1500 migrantov prichádzajúcich z Bieloruska – v porovnaní s 81 migrantmi za celý rok 2020.

„Náš sused (Bielorusko) zradne využíva Iračanov na vyvíjanie tlaku na moju krajinu a Európsku úniu (…) Vnímame to tak, že Iračanom sľubujú bezproblémovú cestu do Európy, ale pritom skončia v (pohraničnom) lese,“ vyhlásil Landsbergis v Bagdade.

„Pašeráci ľudí ich oklamali a minuli aj veľa peňazí (…) Je nutné, aby sme spoločne túto sieť ilegálnej migrácie zastavili,“ dodal.

Litva s 2,8 milióna obyvateľov sa snaží zvládnuť bezprecedentný nával migrantov. Jej armáda preto rozširuje stanové tábory pre týchto ľudí.

Incidenty vyšetruje aj Bagdad

Tento rok prekročilo nelegálne litovské hranice z Bieloruska približne 1676 migrantov, vrátane 1057 v priebehu júla, uvádza litovská pohraničná stráž. Zhruba polovicu z nich tvoria irackí občania.

Iracký minister zahraničných vecí Fuád Husajn sa vo štvrtok (16. júla) zaviazal, že údajné pašovanie irackých migrantov do Litvy vyšetrí.

Husajn na spoločnej tlačovej konferencii so svojím litovským kolegom Gabrieliusom Landsbergisom v Bagdade povedal, že jeho vláda spustí vyšetrovanie „schémy pašovania Iračanov do Európy“.

„Nepripustíme pašerákov v našej spoločnosti,“ vyhlásil Husajn. „Je našou povinnosťou chrániť našich občanov, či už sú vo vnútri krajiny alebo mimo nej,“ dodal.