Blair: Klimatické úsilie nie je dôvodom, aby sme sa vzdali áut

http://www.carmiddleeast.com/pictures/car_images/BMW/850-1989-banned.jpg

Klimatická skupina, ktorú vedie niekdajší britský premiér Tony Blair, navštívila uplynulý týždeň (20.8.) Peking, kde predstavila svoju novú štúdiu. Pri tejto príležitosti Blair vyzdvihol úsilie krajiny rýchlo sa transformovať na zelenú ekonomiku.

Správa tvrdí, že Čína sa stala svetovým lídrom v oblasti vývoja a komercializácie nízkouhlíkových technológií, stala sa top producentom elektromobilov, veterných elektrických turbín, solárnych panelov a inštalácií v oblasti energetickej efektívnosti.

Do roku 2020 narastie počet áut jazdiacich na čínskych cestách trojnásobne a dosiahne 150 mil. kusov. V praxi to bude znamenať, že v Číne sa vyprodukuje 20 percent emisií skleníkových plynov v globálnej osobnej automobilovej doprave.

Blairova správa upozorňuje, že odpoveďou na tento predpoklad nemôže byť zákaz vlastníctva osobného automobilu, ale úsilie vyvíjať čisté alternatívne pohony a budovať pre to špeciálnu energetickú infraštruktúru. Riešením sú najmä elektromobily.

"Myslím, že spôsob našej spotreby sa musí zmeniť, ale myslím si, že je úplne nerealistické povedať ľuďom, že nemôžu mať autá, nemôžu používať motocykle. To sa jednoducho nestane," vyhlásil Blair.

Niekdajší britský premiér tiež vyhlásil, že západné krajiny nemôžu Číne v mene boja proti klimatickým zmenám zakázať dosahovať taký hospodársky rast, aký dosahovali ony v minulosti.

Klimatická skupina zdôrazňuje, že v Číne dnes na verejných komunikáciách jazdí 50 mil. bicyklov a elektromotocyklov a 60 percent tamojších automobilov sa zaraďuje do kategórie energeticky efektívnych kompaktných áut.

Čínska vláda vyčlenila 585 mld. amerických dolárov ako hospodársky stimulačný balíček. Programy, ktoré sa z neho financujú, majú silný zelený rozmer a kladú dôraz na nízkouhlíkovú transformáciu ekonomiky. Na začiatku augusta tiež čínsky vládny kabinet vyhlásil, že vláda a jej orgány na všetkých úrovniach budú pri prijímaní rozhodnutí brať do úvahy aj ciele v oblasti boja proti klimatickým zmenám.

Od roku 1980 sa energetická náročnosť čínskej ekonomiky znížila o 60 percent. Zámerom vlády v Pekingu v období 2005 – 2010 je znížiť ju o ďalších 20 percent. Okrem iného tiež masívne podporuje vyúžívanie obnoviteľných zdrojov energie; v súčasnosti je dodávateľom 30 percent fotovoltaických technológií vo svete a štvrtým najväčším producentom elektrickej energie z vetra, uzatvára správa.